ABD, Güney Kore’ye Huawei için baskı uyguluyor!

ABD’nin, Çin ile ortasındaki ticari savaşta istediklerini elde etmek için Huawei’ye karşı uyguladığı yaptırımları durdurmaya niyeti yok. Tüm şirketleri bir kenara bıraktığımızda ARM’ın bağlantılarını askıya alması tek başına bir darbe oldu.

Huawei’nin kendi işlemcilerini üretebilmesi için ARM ile çalışması gerekiyor. En azından kısa vadede  yeni Kirin serisi işlemcilerin üretilemeyeceği görülürken, ABD’nin Huawei yasaklarını öteki ülkelere taşımak istemesi dikkat çekiyor.

ABD: Güney Kore Huawei ekipmanlarını kullanmasın!

Kore’nin dördüncü en büyük holding şirketi LG bünyesindeki LG Uplus‘ın hassas bölgelerde hizmet vermesinin engellenmesi gerektiğini belirten ABD’li misyonlu, münasebet olarak bu operatörün Huawei ekipmanlarını kullanmasını gösteriyor.

.

Bu savların şirket paylarını düşürmesi sonrasında LG Uplus tarafından bir açıklama yapıldı. Huawei ekipmanlarının kullanılmaması konusunda Güney Kore hükümetinden ve ABD’li yetkililerden resmi talepte bulunulmadığı belirtildi.

Güney Kore, ABD’nin bir müttefiki olabilir. Lakin Çin, ülke için en büyük ihracat pazarı olmaya devam ediyor. Hükümet tarafından yayınlanan son bilgilere nazaran, ihracatın yaklaşık dörtte birlik kısmı Çin’e yönelmiş durumda.

Başa dön tuşu