Android iMessage rakibini duyurdu, RCS geliyor

Uzun vakittir, iOS ekosisteminde Apple kullanıcılarının birbiriyle mesajlaşmalarını sağlayan iMessage uygulaması bulunuyor. Android tarafında ise bu uygulamanın karşılığı uzun vakittir yok. Fakat, ortaya çıkan bilgilere nazaran Android iMessage için rakibi üzerinde çalışıyor. RCS ismi verilen uygulama bu ay iki ülkede hayatına başlıyor.

Android iMessage rakibi RCS geliyor

Android iMessage ile rekabeti edeceği yeni uygulama ile kullanıcıların birbiriyle daha yüksek kalitede fotoğraflar paylaşmasını sağlayacak. Uygulama bu ay içinde İngiltere ve Fransa’da yayınlanacak. Uygulamada kullanıcılar gönderdikleri bildiriler için okundu bilgisi gönderilecek. RCS ismi verilen uygulamanın bir dezavantajı bulunuyor. Ne yazıkki uygulamada iMessage ve WhatsApp’ta olduğu üzere bildiriler uçtan uca şifrelenmiyor. Lakin, şirket bunun için çalışmalar yaptığını da açıkladı.

Android yöneticilerinden Sanaz Ahari, mesajlaşmanın ferdî bir durum olduğunu ve kullanıcıların irtibatında mahremiyet haklarına sahip olduklarının altını çizdi. Ahari, ‘Buna bir tahlil bulmaya çalışıyoruz’ dedi. Ahari, Android RCS uygulamasının emelinin kullanıcılar için işe yarayan, kolay bir kullanıcı tecrübesi yaşatmak olduğunu söyledi.

Google tıpkı vakitte iletileri alıcılara iletirken geçen müddette depolanmayacağını da belirtti. Yıl sonuna kadar daha fazla ülkede kullanıma açılacak uygulamanın tüm ülkelerde kullanılacağına dair bir açıklama ise bulunmuyor.

Google daha evvel Hangouts, Google Messenger, Duo ve Allo üzere uygulamalarla iletileşme dünyasına giriş yapmıştı. Lakin, Android iMessage uygulaması kullanıcıların mesajlaşmasını daha da kolay hale getirmeyi amaçlıyor. Lakin, Android kullanıcılarının çoğunlukla WhatsApp kullandığını düşünürsek, bu alışkanlığı yeni uygulamaya çevirmek biraz güç üzere görünüyor.

Google RCS nasıl çalışıyor?

SMS yerine tercih edilebilecek bu uygulama aslında alıştığımız sohbet uygulamalarına misal bir işletiye sahip. Kullanıcılar Android’de İletiler kısmı açtığında RCS sohbetine geçmeyi öneren bir ihtar alacak. RCS birebir vakitte her kullanıcı için varsayılan uygulama olarak sunulabilecek. Burada, Apple kullanıcılarının otomatik olarak iMessage’a geçmeleri ile misal bir sistem işleyebilir.

Şifrelenen iletiler ne yazıkki büsbütün uçtan uca şifrelenmiyor. Yani RCS sağlayacısı iletilerin içeriğin görebilme yetkisi

Başa dön tuşu