Android R önemli bir özellik ile gelecek!

Android Q tam sürümünün bu sonbaharda çıkması bekleniyor. Fakat şimdi Android Q’nun tam sürümü dahi çıkmamışken, bir sonraki Android sürümü olan Android R ile ilgili bilgileri gelmeye devam ediyor.

Şimdi, işletim sistemi ile gelecek kıymetli bir özellik, Android Mühendislik Sorumlusu Lider Yardımcısı Dave Burke tarafından duyuruldu.

Android R ile kaydırılabilir ekran imgesi alma geliyor

Saf Android tecrübesi, bir çok kullanıcının tercih listesinde en ön sıralarda yer alıyor. Fakat saf android sürümünü kullanmayı tercih etmeyen tanınan firmalar, kendi tasarladıkları özellikleri aygıtların içerisine ekliyorlar. Örneğin, çoklu pencere özelliği birinci olarak Samsung Galaxy Note 3 ile birlikte tanıtıldı. Android 4.3 Jelly Bean sürümünü kullanan bu aygıt, tek seferde birden fazla uygulamayı kullanmanıza müsaade veriyordu.

Ancak sene 2017 olduğunda ve Android 7 Nougat sürümü çıktığında kelam konusu özellik saf android sürümüne de eklendi. Şimdi yeniden buna misal bir durum yaşanacak üzere görünüyor.

Android Mühendislik Sorumlusu Lider Yardımcısı Dave Burke attığı tweette; “Kaydırılabilir ekran manzarası özelliğini Android R planlarımıza dahil ettik. Bunu birinci sürüm çıkmadan evvel işletim sistemine eklemeyi umuyoruz.” dedi.

Böylece Xiaomi, Huawei, Samsung üzere firmaların uzun müddettir kullandığı, alt alta eklenmiş kaydırılabilir ekran imajı özelliği saf android sürümüne de gelecek. Tabii özelliği görmek için Android Q tam sürümünün çıkması, akabinde Android R’nin resmen tanıtılması gerekiyor.

Başa dön tuşu