Apple 17 milyon Euro’luk sözleşmeyi iptal etti

Apple, Eylül ayındaki lansmanda sunacağı yeni iPhone’lar için farklı bir teknoloji kullanmayı planlıyordu. Ancak İngiliz teknoloji şirketi Nanoco ile Apple 17 milyon Euro’luk mukaveleyi iptal etti!

Apple 17 milyon Euro’luk mukaveleyi iptal etti!

Manchester merkezli İngiliz teknoloji şirketi Nanoco, Quantum Dot teknolojisi için 17 milyon Euro’luk kontrat imzalamıştı. Bugün ortaya çıkan bilgilere nazaran ise Quantum Dot teknolojisinde uzmanlaşmış şirket Nanoco ile iPhone‘lar için yapılan mutabakat iptal edildi.

Şirketin planı Nanoco ile çalışarak yeni iPhone modellerine gelişmiş bir görüntü sensörü entegre etmekti. Nanoco ile ilk muahede 2018‘de imzalandı. Bunun akabinde Apple 2019’un başlarında bu muahedeyi bir yıl daha uzatma kararı aldı.

Anlaşma, büyüme etabında olan Nanoco‘nun Cheshire‘deki üretim tesisini genişletmesine de epeyce yardımcı oldu. Gelişmiş televizyon ekranlarında da kullanılan Quantum Dot teknolojisi, yüksek kaliteli dijital kamera sensörlerine imkan sağlayan bu teknolojinin maliyeti detaylı bir halde de planlandı.

Teknolojiyi 2019 yılında sunacağı iPhone modellerinde kullanmayı planlıyordu. Ama sızdırılan yeni raporlara nazaran, bu görüntü sensörleri üretmenin çok maliyetli olacağına kanaat getirildi. Akabinde, şirket ile Nanoco mukaveleyi iptal etti.

Şirket şimdiki odağını 2020’de sunacağı iPhone’larda piyasaya süreceği AR özelliklerini geliştirmeye yardımcı olacak lazer tabanlı 3D yazıcılara yöneltti.

Başa dön tuşu