Apple Çin ile yaşanabilecek sorunlara hazırlanıyor!

Son vakitlerde yaşanan ticari gerilim bir ölçü daha yumuşamış olsa da, risklerin hala ortadan kalkmadığını rahatça söyleyebiliriz. Yaşanabilecek sıkıntılar daha çok Huawei tarafında üzere gözükse de, mümkün bir ticari savaş durumundan Apple da ağır bir halde etkilenecek. Bu noktada Apple Çin ile yaşanabilecek muhtemel sıkıntılara karşı hazırlanmaya başladı.

Apple Çin ile mümkün sıkıntılara karşı hazırlanıyor!

iPhone ve iPad modellerinin yüklü olarak Çin’de üretilmesi, yaşanabilecek sıkıntılar karşısında Apple’ı oldukça zor bir durumda bırakabilir. Bu duruma karşı evvelce adımlar atmaya başlayan Apple, üretim basamağındaki yatırımlarını yavaş yavaş Hindistan’a taşımaya başlamıştı.

Yatırımcı konferansı sırasında konuşan bir Foxconn yetkilisi, şirketin toplam üretim kapasitesinin yüzde 25’inin Çin dışında olduğunu söyledi. Apple’ın talebini karşılamak için kâfi kapasitelerinin olduğunu belirten yetkili, gereksinim duyulması halinde üretimin Çin dışında yapılabileceğini de belirtti.

Şu an için Apple tarafından Foxconn’a gönderilen bir üretim yeri değişikliği talebi bulunmuyor. Fakat yapılan açıklamalar ve atılan adımlar, Apple’ın da mümkün durumlara karşı hazırlıklarının ve planlarının olduğunu gösteriyor.

Başa dön tuşu