Apple, iPhone’larda devrim yaratacak özellik için patent aldı!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple’ın, üretimini gerçekleştirdiği akıllı telefonları için yeni bir patent aldığı görüldü. Bununla birlikte artık iPhone’lar, uzun vakittir beklenen bilakis şarj teknolojisine kavuşuyor.

Tersine şarj teknolojisi ile ikinci bir telefonu şarj edebileceksiniz!

Geçtiğimiz yıllarda Apple’ın bilakis şarj teknolojisinin patenti için FCC’ye müracaatta bulunduğu tez edilmişti ve şirketten bu teze yönelik rastgele bir açıklama yapılmadı. Kısa mühlet evvel ise Apple analisti Mark Gurman, bu teknolojinin pek de mümkün olmadığını ve epeyce uzun vakit alacağını vurgulamıştı.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nin kayıtlarında görülen yeni bir patente nazaran Apple, iPhone’lar için bilakis şarj etme takviyesini getirmeyi planlıyor. Üstteki patentte yer alan bilgilere nazaran şirket, bunun için aygıtın gerisine manyetik bir bileşen ekleyecek.

iPhone’de olacak manyetik bileşen, şarj edilmek istenen ikincil aygıtı sabitleyecek ve sonrasında ise bilakis şarj etme süreci başlayacak. Yani aslında iPhone bataryasındaki güç, rastgele bir kablo ihtiyacı duymadan, manyetik bileşen aracılığıyla ikinci aygıta aktarılacak.

Aslına bakacak olursak bilakis şarj etme teknolojisi piyasaya sürülen Android akıllı telefonların büyük çoğunluğunda mevcut. Evvelki yeniliklerinde de olduğu üzere Apple, Android aygıtlara karşı yeniden geriden geldi.

Apple, MagSafe ismindeki kablosuz şarj teknolojisini tanıtmıştı fakat iPhone kullanıcıları tarafından üçüncü taraf ve birden fazla bileşen gerektirdiği için için pek de tercih edilmiyor.

Apple’ın aksine şarj etme teknolojisini iPhone 15 modellerinde görebiliriz. Birebir vakitte şirket, Apple Watch, AirPods yahut iPad için de bir dayanak sunulabilir. Bunu Eylül ayında gerçekleşmesi beklenen tanıtım etkinliğinde göreceğiz.

Peki sizler Apple’ın bilakis şarj etme teknolojisi hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce şirket, bu mevzuda başarılı olacak mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Başa dön tuşu