Apple karma gerçeklik başlığı ile ilgili yeni iddia

Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan sızıntılara nazaran Apple, karma gerçeklik başlığı için çalışmalarını hızlandırdı. Ünlü Analist Ming-Chi Kuo, Apple’ın karma gerçeklik başlığının tanıtım tarihi ile ilgili sızıntıları paylaştı.

Apple karma gerçeklik başlığının tanıtım tarihi değişti

Geçtiğimiz yıl kasım ayında Apple’ın karma gerçeklik aygıtı ile ilgili yeni bir rapor yayınlandı. Birinci üretimin çok sonlu olduğu ve Apple’ın yeni eserini yüksek fiyat etiketiyle sunacağı rapor ayrıntılarında yer alıyor.

Kuo, ocak ayında tanıtılacağı düşünülen karma gerçeklik başlığının teknik aksaklıklar nedeniyle ertelendiğini belirtti. Sevkiyat sürecinin 2023’ün ikinci çeyreğinde başlayacağını söz eden Kuo, “Mekanik düşme testi ve yazılım araçlarının kullanılabilirliği ile ilgili sıkıntılar ortaya çıktı.” dedi.

Yeni aygıtın haziran ayında yahut WWDC konferansında tanıtılacağını belirten Kuo, merakla beklenen karma gerçeklik başlığının piyasaya epey tezli bir giriş yapacağını düşünüyor. The Information tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan raporda, sanal ve fizikî görünüm modları ortasında geçiş için Digital Crown gibisi bir teknoloji kullanılacağı açıklandı.

Apple karma gerçeklik başlığı ile ilgili sızdırılan ayrıntılar ise şu halde:

 • Manyetik, MagSafe gibisi bir güç kablosuyla kulaklığın baş bandına bağlanan, bele takılan bir batarya ile gelecek. Kullanıcılar, daha uzun kullanım için pili değiştirebilecek.
 • Boyutunu ve tartısını azaltmak için alüminyum, cam ve karbon fiber kullanan bir dizayna yer verilecek. Kameralar estetik nedenlerle büyük ölçüde gizlenecek.
 • Sağ tarafında, kullanıcıların sanal ve fizikî dünya ortasında süratle geçiş yapmasını sağlayan küçük, Digital Crown gibisi bir kadran kullanılacak. Apple Watch’tan farklı olarak, dokunsal geri bildirim sunmayacak.
 • Apple, yerleşik hoparlörleri olan Apple Watch spor kayışlarına misal bir materyalden tüketiciler için ve geliştiricileri hedefleyen bir tane de dahil olmak üzere farklı baş bantları sunacak.
 • Gözlük kullananlar için manyetik olarak takılabilen özel reçeteli camlar kullanılabilecek.
 • Dahili lenslerini kullanıcının gözbebekleri arasına uyacak formda otomatik olarak ayarlayan küçük motorlar, her birey için mümkün olan en geniş görüş alanını sağlayacak.
 • Valve Index üzere 120 derecelik bir görüş alanı sunacak.
 • İkinci kuşak AirPods Pro ve gelecekteki AirPods modelleriyle ultra düşük gecikmeli irtibat için H2 çip kullanılacak.
 • Bir CPU, GPU ve bellek içeren bir ana SoC ve özel bir manzara sinyali işlemcisi dahil olmak üzere iki yonga ile tanıtılacak. 5nm teknolojisi ile üretilen yongalar, kulaklığın bu yıl içinde başka Apple yongalarına gelmesi beklenen ilerlemeleri kaçırdığını işaret ediyor.
 • Özel ISP, harici kameralar tarafından yakalanan bozuk imgeleri, düşük gecikmeyle kullanıcının etrafının aslına uygun bir görüntü temsiline çevirebilecek Çip, SK Hynix tarafından üretilen özel yüksek bant genişliğine sahip bellek içerecek.
 • Mevcut iOS uygulamalarını 2B olarak çalıştırabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu