Apple, kitapları yapay zeka ile birleştiriyor!

Apple, yapay zekayı sesli kitaplara getiriyor. Şirketin tanınan e-kitap programı Apple Books, yapay zeka ile ses sentezleme modelini kullanarak birçok kitabı sesli hale getirmeyi planlıyor. Teknoloji devi, mağazasında bulunan sesli kitap sayısını artırmak için yapay zekadan dayanak alacak.

Apple, yapay zeka ile her kitabı sesli kitaba dönüştürecek

Apple’ın açıklamasına nazaran Apple Books’ta kitap yayınlayan bağımsız müellifler ve yayıncılar, projelerini artık çok daha kolay formda sesli kitap haline getirebilecek. Şirket, yapay zeka ses sentezleme modeli aracılığıyla yazılı kitapların sesli forma dönüştürülmesine ve Apple Books Store’da sunulmasına müsaade verecek.

Yapay zeka anlatımı bilhassa maddi zorluklar yaşan küçük bağımsız müelliflere hitap ediyor. Yapay zeka ile oluşturulmuş sesli kitaplarda “Apple Books Tarafından Anlatılmıştır” sözü yer alacak. Bu sayede ses sanatkarları ile yapay zekanın anlatımı ortasındaki fark muhakkak olacak.

Apple’ın açıklamasına nazaran yapay zeka takviyesi şimdilik sırf belli kategorilerde mevcut ve her birine makul yapay zeka sesi sunuluyor. Örneğin, kurgu ve aşk kitapları “Madison” ve “Jackson” tarafından anlatılırken, şahsî gelişim kitapları “Helena” ve “Mitchell” asistanları tarafından anlatılıyor.

Yapay zeka anlatımlı bir sesli kitap dayanağı muharrirlerin isteğine bağlı tutulacak. Muharrirler ayrıyeten ses sanatkarı takviyeli bir sürüm yahut öbür bir dağıtımcı ile çalışma hakkına sahip olacak.

Bu takviyenin şimdilik yalnızca İngilizce sesli kitaplar için geçerli olduğunu belirtmek gerekiyor. Kitaplar, İngilizce yazılmış olmasa bile, İngilizce takviyesine yer vermeli. Türkçe yahut öteki lisanların yapay zeka ses takviyesi kazanacağı ise meçhul.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu