Apple M2 serisi rakibi Qualcomm işlemcisi ortaya çıktı!

Donanım devi Qualcomm’un bir müddettir yeni taşınabilir işlemcisi üzerinde çalıştığını biliyoruz. Son vakitlerde ortaya çıkan tezler ise Apple Silicon tabanlı M serisine rakip olacağını gösteriyordu. Yeni sızıntılar, “Hamoa” kod isimli Qualcomm işlemcilerinin “Snapdragon 8cx Gen 4” ismiyle geleceğini bildiriyor.

Qualcomm Snapdragon 8cx Gen4 özellikleri

Teknoloji dünyası, Qualcomm’un Snapdragon 8cx serisinin yeni kuşağı olduğuna inanılan “Hamoa” kod isimli son işlemcisine ait söylentilerle çalkalanıyor. Raporlara nazaran yeni çip, 12 çekirdeğe sahip olacak ve bunların sekizi performansa ve dördü güç verimliliğine ayrılmış olacak.

Şirket, Nuvia’yı satın almasının akabinde (eski Apple mühendisleri tarafından kurulan bir işlemci firması) Qualcomm Oryon isimli özel çekirdeklerini geliştirmişti. Snapdragon 8cx Gen4’te Oryon çekirdeklerinin olup olmayacağı şimdi bilinmeyen.

Qualcomm Snapdragon 8cx Gen4 bir öteki kayda paha özelliği, dört çekirdekli, blok başına 12 MB paylaşımlı L2 önbellek ve 8 MB L3 önbellek içermesi olacak. Ayrıyeten Snapdragon 8 Gen 2’de kullanılan Adreno 740 GPU’nun bu çipte de bulunması bekleniyor.

Snapdragon 8cx Gen 4, Windows dizüstü bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlanmış olsa da, Apple’ın M serisi işlemcilerine rakip olabileceği düşünülüyor. Çipin performans çekirdekleri için 3.40 GHz ve güç çekirdekleri için 2.50 GHz frekansına sahip olduğu bildiriliyor.

Yeni taşınabilir işlemcinin ne vakit piyasaya sürüleceği bilinmeyen. Lakin Apple’ın M serisi işlemcileriyle nitekim rekabet edip edemeyeceğini görmek değişik olacak.

Siz okuyucularımız bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Başa dön tuşu