Apple Macbook’ların klavyesi tamamen değişiyor!

Apple, 2015 yılından bu yana Macbook’larında kullandığı Butterfly yani kelebek klavye tasarımı sayesinde daha ince bir dizüstü bilgisayar görünümü sunabiliyor. Fakat, kelebek tipi düzenekli klavye çift basmadan içine toz kaçmasına kadar birçok farklı sorun ile gündeme geldi.

Apple konusundaki tahlillerini ile tanıdığımız Ming-Chi Kuo, Apple’ın bu klavyeye veda etmeye hazırlandığını belirtiyor. Apple’ın klavye tarafında yeni bir makas-anahtar dizaynına geçiş yapacağı bu sayede, kelebek klavye dizaynına kıyasla çok daha düzgün tuş hareketleri ve dayanıklılık sunacağı belirtiliyor.

Apple Macbook klavye dizaynını değiştiriyor!

Yeni klavyenin tuş yapısını güçlendirmek için cam elyaf malzemeden yararlanacağı tabir edilirken, birebir vakitte daha fazla tuş derinliği sayesinde yazma tecrübesinin iyileştirileceği belirtiliyor. Kuo’nun yayınladığı raporda kelebek klavyeye kıyasla maliyetin daha düşük olacağının da altı çiziliyor.

Tabi, olağan bir dizüstü klavyesinden daha yüksek bir maliyeti olmaya devam edecek. Kuo, Tayvan merkezli Sunrex‘in geliştireceği yeni klavyenin daha kalın olduğunu kabul etse de, “çoğu kullanıcının fark edemeyeceğini” söz ediyor.

Bu yeni klavye dizaynının 16 Eylül’de duyurulması beklenen 16 inç Macbook Pro’ya yetişmeyeceği ve yeni Macbook Air’da karşımıza çıkacağı belirtiliyor. Macbook Pro’da bu klavyeyi görebilmek için 2020 yılını beklememiz gerekiyor.

Başa dön tuşu