Apple premium modeller arasında liderliğini koruyor

Kullanıcılar artan fiyatlardan ötürü orta segment telefonlara yönelik eğilimler göstermeye başladı. Amiral gemisi segmenti olarak da isimlendirebileceğimiz premium segment telefonların satışları süratle düşerken, Apple premium modeller içerisinde bulunan liderliğini muhafazaya devam ediyor.

Apple premium segmenti liderliğini müdafaaya devam ediyor!

Counterpoint tarafından yapılan araştırmalara nazaran premium segment telefon pazarı, bu yılın birinci çeyreğinde yaklaşık yüzde sekiz oranında daraldı. Araştırma şirketi bu raporu hazırlarken fiyatı 400 dolar üstünde bulunan modelleri baz aldı. Raporlara nazaran Apple’ın birinci çeyrek satışları da yüzde 20 oranında azalma gösterdi.

Bunun en büyük nedenlerinden birisi kullanıcıların, yükselen fiyatlardan ötürü aygıtlarını daha uzun süre kullanmak istemelerinden kaynaklanıyor. Bu mühlet daha evvelden ortalama iki yıl iken, şu sıralar yaklaşık üç yıla kadar yükseldi. Bir başka neden ise Çin’de bulunan satış meselelerinden kaynaklanmakta.

Kuzey Amerika satılan amiral gemisi modellerin yüzde 30’luk kısmına mesken sahipliği yaparken, gerisinden yüzde 26 ile Çin gelmekte. Bu ortada raporlara nazaran Huawei’nin satışlarının Çin’de Apple’ın satışlarını geçtiğini de söyleyebiliriz.

Bununla birlikte dünya genelindeki raporlara göz attığımızda Apple’ın premium segment modellerin yüzde 47‘lik kısmını oluşturduğunu görüyoruz. Düşen satışlarına karşın şirket, amiral gemisi satışlarında liderliğini hala koruyor. Apple’ın gerisinden yüzde 25 oranla Samsung ve yüzde 16 oranla Huawei gelmekte.

Counterpoint’in raporlarına nazaran Samsung, Huawei ve Apple rekabetinden en çok kazanan şirket olarak ön plana çıkmakta. Birinci çeyrekte bilhassa Galaxy S10 modelleri ile yarışa katılan şirket, Huawei ve Apple’ın problemlerinden ötürü önemli bir pay kazanmış oluyor.

Başa dön tuşu