Apple, Samsung’a milyonlarca dolar borçlandı

Apple, birçok farklı şirket ile mutabakat imzalıyor ve bunlar genel olarak modül tedariği ve yazılım üzerine heyeti. Örneğin, Apple Samsung muahedesi ile iPhone ekranları üretilirken, IBM ise iOS için geliştirilen uygulamalara güç veriyor.

Apple’ın yaptığı mutabakatlarda birçok farklı unsur bulunuyor. Son olarak, bu hususlardan bir tanesi Apple’ın Samsung’a borçlanmasına sebep oldu.

Apple Samsung’a borçlandı! Pekala nasıl oldu?

Şirketin en büyük mutabakatlarından biri de en büyük rakibi Samsung ile yaptığı OLED paneli muahedesi. Apple ile Samsung ortasında yapılan mutabakatta, Samsung Apple’a yalnızca bu muahede için üretim tesisi açacağını belirtiyor ve bu üretim tesisinin maliyetinin karşılanması için Apple’dan 100 milyon adet OLED panel satın alma kelamı istiyor.

Apple, Samsung’a  en az 100 milyon OLED panel alacağı kelamını veriyor ve muahede tamamlanıyor.

Apple tarafından verilen bu kelam şu anda karşılanabilmiş değil. O denli ki, son vakitlerde düşen iPhone satışları ile bir arada daha az OLED panele muhtaçlık duyuluyor. Bu yüzden Apple, Samsung’tan kelam verdiği OLED panelleri alamıyor.

Yapılan muahedede bulunan unsur ile bir arada Apple’ın alamadığı tüm OLED paneller, Apple’ın karşısına tam 86 milyon dolar ceza olarak çıkıyor. Bu şu andaki ceza meblağı ve bu tutarın alınmayan paneller ile bir arada 170 milyon dolar olması bekleniyor. Apple, kontrat gereği ortaya çıkan bu borcu hala ödemedi. Aslına bakılırsa bunun mantıklı bir sebebi var.

Apple’ın almadığı tüm OLED panellerin bedelinin bu ceza ile denk geldiği söyleniyor. Apple, cezayı ödemektense muhtaçlığı olmadığı panelleri satın almayı planlıyor olabilir.

Apple ve bir türlü bitmeyen sıkıntıları

Apple’ın kontratlarda yaşadığı tek başarısızlık Samsung ile bitmiyor. LG’nin bu yılki üretilen iPhone’larda bulunan ekranları ürettiği ve Apple’ın eksik gelen siparişlerinden ötürü yalnızca bu üretim için açılan iki üretim tesisinden bir adedini kapatmak zorunda kaldığı biliniyor. İlerleyen günlerde bu gelişmeler hakkında daha da fazla bilgiye sahip olacağımız kesin.

Başa dön tuşu