ARM yeni çip tasarımları, yüzde 69 daha hızlı olacak

ARM, Computex 2019 yaklaşırken yeni çip dizaynlarını duyurdu. Mali G77 GPU ve Cortex A-77 çekirdekleriyle çalışan bu çip dizaynları, yapay zeka öğrenme konusunda yüzde 69 daha süratli bir hale geldi ve yüzde 40 civarında bir grafik performansı artışı sağlıyor. Bunun yanı sıra G77, yüzde 40 daha az bant genişliği kullandığından yüzde 30 civarında bir güç tasarruf ediyor.

Cortex A-77, yüzde 25 performans artışı gösteriyor!

Geçen yılın çekirdek ünitesi Cortex A-76’nın gelişmiş versiyonu olan Cortex A-77, tekrar 7nm’lik bir üretim sürecine dahil ediliyor. Yeni donanım, güç verimliliğinden taviz vermeden yüzde 20 daha süratli çalışabiliyor. Bu birebir vakitte daha süratli bir makine öğrenme performansı manasına geliyor.

Tüm ARM dizaynlarında olduğu üzere bu çip dizaynlarını, Qualcomm ve Samsung üzere firmaların çiplerinde göreceğiz. Her haliyle daha süratli ve akıcı bir tecrübe sunacak olan yeni çip dizaynının işlemcilerde ne vakit kullanılacağı hakkında şimdi bir bilgi yer almıyor. Lakin Cortex A-77 ile birlikte telefonların performansı gözle görülür derecede artış gösterecek.

Başa dön tuşu