Asus’tan konsol rekabetinde Xbox’a destek! Yeni kontrolcü duyuruldu

Geçtiğimiz günlerde Microsoft, Sony ile olan konsol rekabetinde bir adım öne geçmek için Xbox kontrolcüsünü değiştirmeye karar verdi. Bunun için içerisinde OLED ekran bulunan patenti satın alan şirket, Asus ile işbirliği yaparak kontrolcüsünü geliştiriyor. Fiyatı muhakkak olmayan Asus Rog Raikiri Pro’nun çıkış tarihi de şimdi net değil. İşte detaylar…

Asus Rog Raikiri Pro’yu duyurdu!

Oyuncu ekipmanları konusunda pek çok eser üreten Asus, CES 2023 kapsamında yeni bir resmi Xbox denetimcisi duyurdu. Denetimci, Xbox ve PC’ye uyumlu halde çalışıyor. Lakin yeni denetimcinin en dikkat çeken özelliği daha evvel yapılmamışı yapması. Asus Rog Raikiri Pro, 1,3 inçlik bir OLED ekranla bir arada geliyor. 128 x 40 piksel çözünürlük sunan bu ekranla birlikte oyuncular, oyun tecrübelerini özelleştirebilecek.

Öyle ki yeni denetimcinin en bariz özelliği olan ekran; hareketli duvar kağıtları, animasyonlar, pil ve mikrofon durumu ve denetimcinin hangi aygıtla eşleştiğini gösterebiliyor. Ayrıyeten LED aydınlatma ile desteklenen kontrolcüde 3,5 mm’lik kulaklıklar için bir bölme bulunuyor. Denetimciyi özelleştirmek isteyen oyuncuların Armory Crate isimli uygulamayı yüklemeleri gerekiyor.

Ayrıca, Asus Rog Raikiri Pro ile birlikte bir birinci daha gerçekleşiyor. Üçlü ilişki sistemi ile oyuncular, Bluetooth, USB Type-C ve RF irtibatı kurabilecekler. Bu özellik lisanslı Xbox kontrolcülerinde bir birinci demek. Kontrolcüde bulunan fizikî tetik kilitleri ile oyuncular, tetiklerin ne kadar hareket edeceğini ayarlayabiliyor. Xbox yeni kuşak konsollarında sadece USB Type-C kablosuyla çalışabildiğini belirtelim.

Henüz fiyatı ve çıkış tarihi belirli olmayan yeni kontrolcünün 2023’ün birinci çeyreğinde çıkış yapması bekleniyor. Pekala siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Asus’un yeni OLED ekranlı denetimcisi başarılı olacak mı? Görüşlerinizi Yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu