BTK başka pasaporta IMEI kayıt karmaşasını giderecek!

Bu ayın birinci haftasında Cumhurbaşkanı kararnamesiyle telefonlar için iki katına çıkarılarak yüzde 50 düzeyine ulaşan ÖTV vergisine yansılar sürerken, diğer pasaporta IMEI kayıt devrinin bitirilecek olması adeta bir şok tesiri oluşturdu.

Yükselen fiyatlar nedeniyle insanların büyük bir kısmı bilhassa iPhone’ları yurt dışından satın alarak, IMEI’lerini kendilerine yahut diğerlerine ilişkin bir pasaporta kayıt ettiriyor. Lakin, bunun engelleneceği Resmi Gazete ile doğrulandı.

BTK öbür pasaporta IMEI kayıt karmaşasını yarın giderecek!

Resmi Gazete’deki kararda ” yolcunun kimlik numarasına kayıtlı çizgilerle kullanılmak şartıyla ” halinde bir söz yer alıyor. Kararın açıklanmasından bu yana en çok merak edilen husus bu denetimin nasıl sağlanacağı oldu.

Yani, pasaport sahibi ile telefona takılı olan çizginin sahibinin GSM numarası üzerinden mi yoksa farklı bir formül ile mi karşılaştırılacağı bilinmezken, birebir halde uygulamanın tam olarak ne vakit başlayacağı bilinmiyor.

Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu ( BTK ) tarafından bu hususta yarın ayrıntılı bir açıklama yapılacağını öğrendik. Bu kararın işleyiş düzeneği ve yürürlüğe gireceği süreç açıklanarak, oluşan baş karışıklıkları giderilmiş olacak.

BTK’nın yapacağı açıklamayı ShiftDelete.Net olarak yakından takip ederek, kısa mühlet içerisinde sizlerle paylaşacağız.

Başa dön tuşu