Çin, iPhone satışlarını yasaklayabilir mi? İşte cevabı!

ABD – Çin ortasındaki ticareti savaşın Huawei Android yasağı ve ambargo ile sonuçlanması büyük bir krize neden oldu. Bir yandan Huawei’nin ambargo sonrasında yoluna nasıl devam edeceği merak edilirken, öbür yandan akıllara Çin karşılık vermek için iPhone satışlarını neden yasaklamıyor? sorusu geliyor.

ABD iki hafta evvel Çin’den ithal edilen 200 milyar dolar kıymetindeki eserlere uygulanan gümrük vergisini yüzde 25 düzeyine çıkarmıştı. Çin’de buna karşılık olarak 60 milyar kıymetindeki ABD eserlerine yüzde 5 – 25 ortasında gümrük vergisi getireceğini açıklamıştı. Pekala, Çin, Apple üzerinden intikam alabilir mi?

Çin’de iPhone satışları yasaklanabilir mi?

ABD’li teknoloji devlerinin Huawei ile bağlantılarını askıya alması sonrasında çok uluslu ABD yatırım bankası Goldman Sachs tarafından bir rapor yayınlandı. Çin’de Apple eserlerine bir yasak getirilmesi durumunda, Apple’ın yıllık pay başı karının yaklaşık yüzde 29 ( pay başına 3.35 dolar ) düşeceği belirtiliyor.

Apple’ın geçtiğimiz yıl 55.9 milyar dolar net kar açıkladığını dikkate aldığımızda, Çin’de uygulanacak bir yasağın Apple’a maliyeti 17 milyar doları geçebilir. Tüm bunlara karşın Apple’a yasak getirilmesi beklenmiyor, çünkü bu durum Çin iktisadına önemli bir ziyan verebilir.

Sonuçta, Apple eserlerinin büyük bir kısmı başta Foxconn olmak üzere Çin’deki fabrikalarda birleştiriliyor. Daha da değerlisi iPhone ve iPad üzere aygıtlarda kullanılan modüllerin büyük bir kısmı Çin’deki tedarikçilerden sağlanıyor.

iPhone satışları için yasak kararı alınması durumunda üretim sınırında çalışan bireylerin işten çıkarılması ile başlayacak olan süreç, ipler güzelce gerilirse aygıtların üretiminin durmasına kadar gidebilir. Fakat, bu durum hali hazırda ekonomik bir savaş ile çaba eden Çin’de başta işsizlik olmak üzere birçok sorunu tetikler.

Bu ticari savaş firmalar ortasında değil, iki ülke ortasında yaşanıyor. Bu nedenle Trump idaresi Çin ile yapacağı ticari görüşmelerde Huawei’yi pazarlık için kullanırken, bilhassa şeffaflık konusunda büyük talepler sunabilir. Tabi, ABD hükümeti Huawei’ye ziyan vermeye devam ettiği sürece, Apple CEO’su Tim Cook, Çin’in misilleme yapıp yapmayacağı konusunda endişelenmeye devam edecek.

Sonuç olarak en azından birinci etapta, Çin büyük ziyan göreceğe benziyor.

Başa dön tuşu