Donald Trump’tan Huawei için sürpriz karar!

Amerika Birleşik Devletleri Lideri Donald Trump, bugünkü G20 tepesinde ABD Huawei gerilimi ile ilgili birkaç değerli ve umut verici açıklamada bulundu. Şaşırtan cümleler kuran Trump, daha evvelki birkaç kararıyla da geri adım sinyallerini vermişti. O sinyallerin sonucu bugün ortaya çıktı.

Çin ABD tansiyonu sona mı eriyor?

En son süreksiz bir ateşkes ile tansiyonu hafifleten ABD, bu atağı ile bir arada barış yollarının açık olduğunu gösterdi. Trump ile Huawei ortasındaki hassas istikrarın korunması ismine yapılan pazarlıklar ve yaşanan gecikmeler, işe yaramış üzere görünüyor. Pekala, Çin ABD gerilimi hakkındaki son gelişmeler neler?

G20 doruğunda yaptığı açıklama ile herkesi şok eden Lider Trump, ABD şirketlerinin Huawei’ye yaptığı satışların devam edeceğini tabir etti ve kelamlarına şöyle devam etti: “Bu teknolojileri üretenler, Amerikan şirketleridir. Bu, kompleks bir durum. Sistematik ve bilimsel. Çinli firmanın satın aldığı teknolojinin tek sahibi biziz. Ürünlerimizi onlara satmaları ismine şirketlerimize müsaade verdim. Firmalarımızın diğerlerine satış yapmasından hoşlanıyorum. Bunlar, çok karmaşık olaylar ve bu yüzden yapılması kolay şeyler değil. Markalarımız çok üzgünlerdi fakat artık ben onları destekliyorum. Eğer ortada bir ulusal güvenlik sorunu yoksa satış yapmaya devam edebilirler.

Huawei kara liste yaptırımından kurtulacak mı?

G20 doruğundaki bireyler tarafından yorumlanan bu adım, olumlu karşılandı. Onlara nazaran ABD başkanı, durumun kıymetini ve tartısını nihayet anladı ve Trump, Çin ile ABD ortasında devam eden teknolojik iş birliğinin derinliğini de kavradı. Buna bağlı olarak, patent problemleri da ortadan kalkacak üzere gözüküyor. ABD Lideri, Huawei ile mümkün bir ticaret mutabakatına ait müzakerelerin de bir mühlet sonra gerçekleştirileceğini (büyük ihtimalle Salı günü) belirtti.

Bu gelişmelerin ışığında akıllara gelen birinci soru, Huawei’nin kara listeden çıkıp çıkmayacağı… Yarın ya da Salı günü Ticaret Bakanlığı ile görüşeceğini açıklayan Lider, şunları da kelamlarına ekledi: “Hatırlarsanız ZTE ile ilgili bir karar almıştım. Bu, şahsî bir işti. Lider Xi beni aradı ve benden çok değerli olduğunu düşündüğüm ferdî bir yeterlilik istedi. O, büyük bir ülkenin başkanı ve iş dünyasında başarısız olmuş 85.000 çalışanı var. Xi, ayrıyeten, bana 1.2 milyar dolar ödeme ile birlikte ekstra maliyetleri de karşılamayı kabul ettiğini lisana getirdi .”

Son gelişmeler ile birlikte ABD, Çin’in ithalatına, şimdilik, yeni tarifeler uygulamayacak.

Başa dön tuşu