FedEx Huawei için ABD’ye dava açtı

ABD ve Çin ortasındaki gerginlik yalnızca Huawei şirketini değil birçok farklı bölümdeki farklı firmaları da etkilemeye başladı. Amerikalı kargo şirketi FedEx Huawei için Amerika Birleşik Devletleri hükümetinedava açtı.

FexEx Huawei için ABD Hükümetine dava açtı

Geçtiğimiz günlerde FedEx, İngiltere’den ABD’ye kargolanmak isteyen Huawei marka cep telefonlarını Çin ile ABD ortasında yaşanan badireden ötürü gönderemeyeceğini söylemişti.

Bu durum hem ABD’li FedEx müşterileri tarafından hem de Çin halkı tarafından epeyce büyük bir reaksiyona sebep oldu. Reaksiyonların akabinde FedEx özür dileyerek bir açıklama yaptı. Durumun Huawei ile alakası olmadığını fakat yanlış anlaşılmalardan ötürü da epeyce üzgün olduklarını bildiren CEO “Müşterilerimiz rastgele bir yasaktan etkilenemez.” diyerek de vurguladı.

Amerikalı kargo şirketi, ABD hükümetine karşı Huawei hakkında dava açtı. Dava, ABD hükümetinin, Huawei ile yapılan ticareti kesme isteği üzerine.

Ticaret Departmanı’nın, İhracat Yönetimi Yönetmeliği’nde Huawei ile ticari münasebetleri olan kargo şirketi karşı düzenlemeler yapılmasının hiçbir kanuna dayandırılmadığı tez edildi.

Davaya nazaran, ABD’li şirket gönderdiği Huawei kargoları hükümet tarafından engelleniyor. Bu durumun yasal ve lojistik açıdan imkansız olduğunu sav edilse de ortaya attıklarının ardında üzere gözüküyor.

FedEx İdare Heyeti Lideri ve CEO’su Fred Smith dün erken saatlerde verdiği bir röportajda, “ABD Ticaret Bakanlığı’nın polis memuru olamayız, bu yüzden iş yasal süreçle ilerleyecek.” dedi.

Yasal süreçlerin kargo şirketi lehine olması bekleniyor. Zira ABD halkı da Huawei’e yapılan haksız ambargoya reaksiyon göstermeye başladı.

Başa dön tuşu