Fortnite yeniden iPhone’lara dönüyor!

2022 yılının Ağustos ayı ile birlikte ödeme sistemleri konusunda çıkan uyuşmazlıklar nedeniyle Epic Games, App Store’dan çekilmişti. O tarihten bu yana iPhone ve iPad modellerinde Fortnite oyununu göremiyorduk lakin 2023 yılında bu durum değişecek üzere görünüyor.

Epic Games ve Apple ortasındaki gayrette kazanan Fornite oluyor

Epic Games CEO’su Tim Sweeney, Twitter üzerinden paylaştığı bir gönderide Fortnite’ın 2023 yılında iOS‘a dönüşünün muştusunu verdi. 31 Aralık’ta yaptığı bir paylaşım ile yeni yılı kutlamanın yanı sıra ‘Önümüzdeki yıl iOS’ta’ sözlerini paylaşan Sweeney, oyunseverleri heyecanlandırmayı başardı.

https://twitter.com/TimSweeneyEpic/status/1609305400498683904

Bu paylaşımın altında ise Fortnite oyunun bir gönderi paylaşan Epic Games CEO’su daha fazla detay vermekten ise kaçındı. Sweeney tarafından atılan tweet Apple ve Epic Games ortasında bir uzlaşmanın olabileceğini ortaya koyuyor. Öteki yandan iki şirket ortasındaki davanın temyiz sürecinin devam ettiğini hatırlatmakta fayda var. Bu yüzden Fortnite’ın iOS’a dönüşü biraz gecikebilir.

Aralık ayında yapılan bir röportajda Sweeney, zafere ulaşmak için gereken buysa, Apple ile Yüksek Mahkeme’de bile karşı karşıya geleceklerini açıklamıştı. Epic Games CEO’su ayrıyeten Apple’ı App Store siyaseti yüzünden de eleştiriyordu.

Tüm bu tartışmalar sürerken, Avrupa Birliği Dijital Pazar Piyasalar Yasası’nın üçüncü taraf uygulamalar konusunda Apple’ı zorlaması da şirketin Fortnite konusunda geri adım atmasına neden olmuş olabilir. Yeni yasa ile birlikte iPhone ve iPad modellerinde sonbahar aylarında üçüncü taraf uygulamalarını resmi olarak kullanmak mümkün olacak.

Durum böyleyken Apple’ın Epic Games ile mutabakata gitmeyi tercih etmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Şayet her şey Epic Games CEO’su Tim Sweeney’nin açıkladığı üzere olursa 2023 yılı içerisinde Fortnite’ı tekrar Apple eserlerinde görebileceğiz.

Bakalım Fortnite taşınabilir oyununu iPhone ve iPad modellerinde ne vakit göreceğiz? Pekala siz Fortnite’ın iPhone ve iPad’lere dönmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu