Geçmişten günümüze iPhone modelleri!

İlk olarak 9 Ocak 2007’de Steve Jobs tarafından tanıtılan ve periyoda nazaran bir ihtilal olan birinci iPhone modelinin üzerinden 12 yıl geçti. 12. yaşını dolduran iPhone ailesi iPhone XS ve XS Max modellerine kadar ulaşmış durumda.

Bizde birinci iPhone ile başlayan, iPhone X ile büyük bir değişime uğrayan ve hali hazırda iPhone XS serisine kadar ulaşan bu serüveni sizler için bir ortaya getirdik. İşte 2019 iPhone modelleri öncesinde geçmişten günümüze iPhone modelleri!

Karşınızda birinci iPhone – Akıllı telefon yine icad edildi! 

2007 yılında Steve Jobs‘ın harika sunumuyla tanıtılan iPhone, tahminen kimi donanımsal özellikler bakımından mevcut rakiplerinin gerisinde de olsa, o vakte kadar sunulmamış bir dünya kullanıcılara sunuyordu.

O vaktin güçlü ismi Nokia’nın tuşlu ve uzun vakittir rastgele bir yenilik yapmadığı Symbian tabanlı akıllı telefonlar ve Windows Mobile ekosistemlerinden kullanıcılar hayli sıkılmışlardı. Bu sistemler hem yavaştı hem de kendilerini tekrar edip duruyorlardı.

2007 yılında birinci kez kapasitif dokunmatik ekran kullanan Apple, o vakit için epey geniş bir ekran boyutu olan 3.5 inç’i tercih etmişti. Büsbütün ekrandan oluşan iPhone, yalnızca bir tane fizikî tuşa sahipti.

Arayüzü büsbütün dokunmatik odaklı hazırlanan iPhone OS, o vakit şimdiki üzere iOS ismine sahip değildi. Hatta gelişmiş bir uygulama marketi bile yoktu. 3G bile desteklemiyordu.

(iOS ismi o vakit Cisco tarafından patentlenmişti. Cisco’nun network aygıtlarında çalışan bir sistemdi. Daha sonra iPhone OS ismi, iOS’e çevrildi)

iPhone, o vakte kadar hiç bir akıllı telefonun sunamadığı müzik tecrübesini bizlere sunuyordu. iPod olarak isimlendirilen müzik çalarıyla bir arada, eşsiz bir iTunes senkronizasyonu sunuyordu.

Bunun haricinde büsbütün dokunmatik ekran için hazırlanmış olan arayüz, ekran kilidini açmayı bile o vakit eğlenceli hale getirmişti. Beşerler “swipe” ismi verilen sürükleme sürecini epey sevmişti.

WiFi üzerinden süratli bir halde WEB tecrübesi sunan eser, 2G ilişkiye sahip olmasının eksikliğini de birinci çıktığında çok hissettirmemişti. Aslında o devirlerde 3G inanılmaz yaygın değildi.

İlk iPhone özellikleri

11.6 mm kalınlığında ve 135 gram yükünde olan birinci iPhone, şimdiki telefonlarla karşılaştırdığımızda kalın üzere gözüküyor. Lakin bu telefonun periyodunda en büyük rakibi Nokia N95′e bakarsak, iPhone’un ne kadar ince olduğunun farkına varıyoruz.

320 x 480 piksel çözünürlüğünde TFT LCD kapasitif ekran kullanan firma, periyoduna nazaran yüksek sayılabilecek çözünürlük ve ekran kombinasyonunu, fark yaratan kapasitif ekranla bizlere sunuyordu.

Gücünü 412 MHz suratında çalışan tek çekirdekli ARM 11 işlemciden alan telefonun grafik işlemcisi ise PowerVR MBX’di.

128 MB eDRAM, 4/8 ve 16 GB dahili hafıza seçenekleri, LED flaş takviyesi olmayan 2 Megapiksel kamera üzere özelliklere sahip olan eser, 8 saat konuşma müddeti sunabiliyor, 24 saatte müzik dinletebiliyordu.

Ne Kadar Sattı?

9 Ocak 2007’de satışa çıkan iPhone, 6.1 milyon satış sayısıyla dikkat çekti.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Başa dön tuşu