Google, Android 14’te çok önemli bir özelliği kısıtlayacak

Google, Android 13 kullanıma açılalı şimdi kısa bir müddet olmasına karşın şimdiden Android 14 konusunda çalışmalara başlamış durumda. Bilhassa güvenlik konusunda değerli adımlar atmayı planlayan şirket, Android’in yeni sürümününde kimi uygulama kısıtlamalarına yer vermeyi planlıyor.

Android 14 eski uygulama yüklemelerine müsaade vermeyecek

Gelen bilgilere nazaran Android 14 ile birlikte kullanıcıların eski uygulamaları yüklemelerinin önüne geçilecek. Google hâli hazırda Play Store‘daki uygulamalar için asgarî API düzeyi gereklilikleri sunuyor ve böylece yeni olmayan uygulamaları engelliyor. Tüm bu tedbirlere karşın kullanıcılar ise uygulamaların APK‘larını aygıtlarına yükleyebiliyor.

Google ise Android 14 ile bu durumun önüne geçmeyi planlıyor. Buna nazaran yeni Android sürümünde daha katı API ihtiyaçları uygulanacak. Yeni kuralların akabinde kullanıcılar API seviyesini karşılamayan uygulamaların APK dosyalarını da yükleyemeyecek. Ayrıyeten üçüncü taraf uygulama mağazaları üzerinden de yönergelere uymayan uygulamaların yüklenmesi engellenecek.

Android 14’ün öncelikle eski sürümleri hedefleyen uygulamaları engelleyecek. Bunun yanı sıra Google, Android 6.0 Marshmallow eşiğini yükseltmeyi ve kademeli olarak bu seviyeyi artırmak istiyor. Şirket böylece bilhassa eski sürümleri hedefleyen makûs maksatlı yazılımların önüne geçmeyi planlıyor.

Kullanıcılar, eski uygulamaları yeni bir bir komut aracılığıyla aygıtlarına yükleme seçeneğine sahip olmaya devam edecek, lakin bu işlem APK yüklemek kadar kolay olmayacak. Google, süreci daha karmaşık hâle getirerek, kullanıcıların aygıtlarına istemeden makûs maksatlı yazılım yüklü bir uygulama yükleme mümkünlüğünü azaltmak istiyor.

Google, Android 14’ün birinci geliştirici ilerlemelerini paylaştığında bu husus hakkında daha fazla bilgiye ulaşmayı planlıyoruz. Pekala siz Android 14 ve APK yükleme konusunda gelecek mümkün tedbirler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu