Google Pixel 4, iPhone ile aynı teknolojiyi kullanacak

Pixel serisi telefonlarında tek art kamera kullanmasına karşın rakiplerine meydan okuyan Google, çift art kameraya geçiş yapacağı Pixel 4 ile en güzel akıllı telefon kameralarından birisini (veya kamerasını) kullanıcılar ile buluşturacak.

XDA Developers’taki geliştiricilerden birisi, Google Kamera uygulaması üzerinde farklı bir ayrıntı keşfetti. Google Kamera uygulamasının DCI-P3 renk gamutuna uygun fotoğraflar çekilmesini sağlayan bir seçeneğe sahip olduğu görüldü.

Google Pixel 4 kamerası DPI-P3 dayanağına sahip olacak!

Hali hazırda iPhone modellerinde kullanılan ve Google Pixel 4’de yer alacak olan bu geniş renk gamutu sayesinde, şu anda Android telefonlarda kullanılan sRGB’ye kıyasla yüzde 25 daha fazla renk yakalanabiliyor.

Apple, DCI-P3’ü iPhone 7 modelinden bu yana kullanıyor. Google ise geçen yıl yaptığı açıklama ile Android’e geniş renk gamutunu getireceğini açıklamıştı. O sırada Pixel 3’ün fotoğraf örneklerinde P3’ün görülmesi heyecan vericiydi. Lakin, telefon piyasaya sürüldüğünde sRGB renk gamutunu kullandığı görüldü.

Görünüşe nazaran kamera sensörleri sRGB ile sonlu değil, fakat daha fazlasını Android uygulamaları desteklemiyor. Bu nedenle iPhone 7 ve sonrası ile çekilen fotoğraf, Android bir telefonda görüntülendiğinde renkler çok farklı oluyor.

Google, Pixel modellerinde büyük değişikliklere imza atacak. Pixel 4 modelinde 2019 iPhone modelleri ile emsal formda çoklu kameraya yer verecek olan Google’ın tıpkı vakitte yazılımsal tarafta büyük değişiklik yapacağı belirtiliyor.

Başa dön tuşu