Google’dan Huawei için kısmen sevindiren açıklama!

Geçtiğimiz saatlerde Google’ın Huawei ile bağlarını askıya alması teknoloji dünyasına bomba üzere düştü. Çünkü, Android işletim sistemi Google tarafından geliştiriliyor ve Huawei şu anda dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi.

Bu kararın açıklanmasının üzerinden yalnızca birkaç saat geçmesine karşın ” Huawei telefonların artık güncelleme almayacağı, Google Play Store’un çalışmaz hale geleceği ” üzere birçok tez toplumsal medya platformları üzerinde yayıldı.

Google Huawei telefonlarda uygulamaları yasaklamıyor!

Hatta, Twitter üzerinde kısa bir kıymetlendirme yaptığımızda ülkemizde birçok Huawei kullanıcısının telefonunu satmaya karar verdiğini gördük. Google’dan nihayet resmi bir açıklama geldi ve kullanıcılar bir nebze de olsa sevindi.

Android resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada Google’ın ABD hükümetinin kararlarına uyduğu doğrulanırken, Google Play Store ve Google Play Protect’in Huawei telefonlarda çalışmaya devam edeceği belirtiliyor.

Yani, Huawei kullanıcıları şu anda telefonlarında başta Google Play Store olmak üzere rastgele bir uygulamanın eksikliğini yaşamayacak. Telefonların yeni Android sürümlerini alıp almayacağı ise şu anda bilinmezliğini koruyor.

Tüm bunlara ek olarak Google’ın akabinde Intel, Qualcomm ve Broadcom’un da Huawei ile ilgilerini askıya aldığını belirtmek isteriz.

Başa dön tuşu