Hem genişletici hem erişim noktası: Zyxel WRE6602 inceledik

Konu internet olunca hepimiz takıntılı hale geliyor. Bilhassa meskende art odalarda ya da büyük ofislerde çekmeyen internet konusu kıymetli meselelerden biri olarak karşımıza çıkar. İnternetin tesir alanını artırmak için ofiste ya da konutta yapabileceklerimiz aslında aşikardır: Wi-Fi alanını genişletecek aygıtlar kullanmak. Bu aygıtlara genel olarak ağ genişlatieci (Wi-Fi Extender) ismini veriyoruz. Bu aygıtlar birkaç adımda mevcut kablosuz alanınızın tesir alanını genişletir.

Hem genişletici hem erişim noktası: Zyxel WRE6602 inceledik

Ağ eserleri geliştiricisi Zyxel‘in inceleye konuk olan eseri de bu üslup bir ağ genişletici tahlili. Repeater olarak da geçen bu ağ genişleticilere hoş bir örnek olan Zyxel WRE6602, üzerinde açma kapama tuşu ve mod düğmesi (aynı vakitte AP yani Erişim Noktası da olabiliyor) bulunan ortalama bir adaptör boyutuna sahip bir eser.

Cihazın kutusundan yalnızca kendisi çıkıyor. Ek olarak kullanıma kılavuzu ve garanti evrakı üzere dökümanlar dışında diğer bir kablo vs yok. Aygıtın suramı da bir o kadar kolay. Evvel hangi modda kullanacağınızı seçiyorsunuz (AP ya da Repeater). Bu süreç için aygıtın üzerindeki bir tuşu kullanıyorsunuz. Akabinde üzerindeki açma kapama tuşuna basarak açıp modemin yakınındaki bir prize aygıtı takmanız kâfi.

Bu süreçleri yaptıktan sonra taşınabilir aygıtınıza Zyxel Easy Link uygulamasını yüklüyorsunuz. Ben yaptığım denemede Repeater modunu seçtim. Uygulamayı yükledikten sonra aygıta bağlanıyorsunuz. Zati uygulama görsel olarak sizi yönlendiriyor. Bu süreçleri yaptıktan sonra aygıtın size sunduğu yönergeleri takip ederek lokal ağa ilişki yapıyorsunuz. Yaklaşık 5 dakika süren bu adımları yaptıktan sonra Zyxel WRE6602 ağınıza bağlanıyor.

Zyxel WRE6602 repeater modu

Repeater modunda aygıtın yaptığı iş sizin internetinizi alıp tesir alanını genişletmek. Bunu yaparken mevcut ağın ismini ve şifresini motamot kullanıyor. Bu yüzden modem ya da router ilişkinizin şifresi ve ismi neyse onu motamot kullanıyor. Esasen repeater modunun genel özelliği bu.

Zyxel WRE6602‘nın sunduğu sürat toplamda yaklaşık olarak 1000 Mbps. Bunun 876 Mbps’lik ölçüsü 5GHz kanalından, yaklaşık 300 Mbps’lik kısmı ise 2.4 GHz kanalından geliyor. Yani tek bir aygıtla ulaşabileceğiniz teorik sürat 876 Mbps.

Repeater modunda yaptığım denemelerde salonda bulunan ve hem 2.4 hem 5 GHz takviyesi sunan modemime bağladığım Zyxel WRE6602, 10 metre aralıktaki art odamda 5 GHz modunda 17.9 Mbps Download ve 5.55 Mbps Upload suratına ulaştım. Birebir aralıkta modeme ulaşmaya çalıştığımda ise 5 GHz sinyalinin kâfi olmadığı uyarısı ile karşılaştığımı belirteyim. Bu ortada evimdeki internet sunduğu suratın 24 Mbps Download, 6 Mbps Upload olduğunu da belirteyim. Birebir düzenekle 2.4 GHz frekansında yaptığı denemede ise 12.0 Mbps Download, 5.21 Mbps Upload suratlarına ulaştım.

Görüldüğü üzere 5 Ghz frekansında suratım daha yüksek. Aslında bu türlü olması da çok olağan. Modem ya da routerınız 5 GHz frekansını kullanıyorsa onu tercih etmenizi öneririm.

Zyxel WRE6602 AP modu

Erişim noktası yani AP moduna almak için aygıtın üzerindeki sürgülü mekanizmayı kullanıyorsunuz. Bu modda aygıta ethernet kablosu ile bir ağa bağlamanız gerekiyor. Temas için gerekli erişim noktası bilgileri aygıtın yan tarafındaki bir etiket ile görülebiliyor.

Bu modda da gerekli ayarları yeniden Easy Link uygulaması ile yapıyorsunuz. AP modu kablolu bir ağı kablosuz hale getirmek için kullanılıyor. Bu kablolu irtibat usulünde ethernet kontağının 100 Mbps takviyesi sunduğunu da belirteyim.

Cihazın üst yüzünde bir adet düğme (uygulama üzerinden ayar yaparken bu düğme kullanılıyor) ve irtibat ve durumu gösteren 4 adet LED lamba yer alıyor. Yeşil renk veren bu lambalardan biri aygıtın açık olup olmadığını gösterirken oburu Wi-Fi sigmesi ile ağın faal olup olmadığını gösteriyor. Bir öbür lamba AP modunda yanarken, sonuncu lamba ise fizikî tuşa bastığınızda yanıp sönerek uygulama ayarlarının yapılmasına hazır olduğunu gösteriyor.

Ürünün kullanıma genel olarak kolay. Uygulamada ne yazık ki Türkçe lisan takviyesi yok. Suram ileri düzeyde İngilizce bilgisi gerektirmese de mevzuya vakıf olmayanların biraz zorlanacağı kesin. Aygıtı beğenmekle bir arada uygulamanın Türkçe lisan dayanağını de aradığımı belirteyim. Zyxel bu hususta biraz çalışabilirse hoş olur.

Öte yandan aygıtın üzerinde bulunan bu fizikî ayar tuşu birebir vakitte WPS tuşu vazifesini görüyor. Yani WPS takviyesi sunan destekleyen modem ve router gibisi aygıtlarla bağlantısı bu tuş yardımı ile de yapabiliyorsunuz. Haliyle o vakit uygulama üzerinden ayarlamaya da gerek kalmıyor.

Kullanıma kolay, pratik ve günlük muhtaçlıkları rahatlıkla karşılayan Zyxel WRE6602‘yi genel olarak beğendiğimi belirteyim. İnceleme yapıldığı tarihte yaklaşık olarak 300 TL fiyat etiketine sahip olan aygıtı bu stil muhtaçlıkları olan, konutunda ya da işyerinde internet irtibatında sorun yaşayanlara öneriyorum.

BEĞENDİM

  • Kolay kurulum
  • Kompakt tasarım
  • Çift bant desteği
  • Hem repeater hem AP modu


BEĞENMEDİM

  • Uygulamanın Türkçe takviyesi olabilirdi

Genel olarak kullanıma rahat bir eser Zyxel WRE6602‘yi birkaç dakikada kurarak etkin hale getirebilirsiniz. İnternet kapsama alanı ile sorun yaşayanlar Zyxel’in bu eserine bir göz atsın derim.

Başa dön tuşu