Huawei CEO’su Ken Hu da bir açıklama yaptı!

Teknoloji dünyası ABD Huawei yasağı ile meşgul. ABD’nin Ulusal Acil Durum ilan etmesinin akabinde birbirini izleyen olaylar serisinde Huawei’nin birçok ilgisi tehlikeye girdi. Google, Intel ve Qualcomm üzere şirketler Huawei ile bağlantılarını askıya alırken, WiFi İttifakı ve SD Birliği üzere oluşumlar Huawei’nin yetkilerini sonlandırdı. Şirket cephesinden kıymetli isimler de mevzuyla ilgili açıklamalar yaparak, kamuoyuna bilgi verdi. Birinci olarak Huawei Kurucusu Ren Zhengfei iki farklı açıklama yaptı. Artık de bir açıklama Huawei CEO’su Ken Hu cephesinden geldi.

Huawei CEO’su Ken Hu: “Teknolojide duvar istemiyoruz”

Almanya’da düzenlenen Ulusal Siber Güvenlik Konferansı’na katılan Huawei CEO’su Ken Hu, son günlerde yaşanan ticari kısıtlamalara değindi. Hu, süreci soğuk savaş devrine benzetti. Sürecin global tedarik zincirine verdiği zararın adil rekabeti tehlikeye soktuğuna değinen.yönetici, bunun ortak bir sorun olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Ayrıyeten, öbür şirketlerin de misal ziyanları görebileceğine dikkat çekti.

Ken Hu açıklamasında şu kelamlara yer verdi ““Avrupa’da, akıllı telefon kullanıcılarının yaklaşık dörtte üçü Android tabanlı akıllı telefonları tercih ediyor. Huawei bu pazarın yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor. Dikkatsizce alındığını düşündüğümüz bu kararlar, Avrupa’daki tüketicilere ve işletmelere büyük ölçüde ziyan verebilir” dedi.

Hu’nun açıklamasında Berlin Duvarı benzetmesi de dikkat çekti. Diğer duvarlar görmek istemediklerini söyleyen yönetici, “Ticaret açısından da teknoloji açısından da yeni duvarlar inşa etmek istemiyoruz” dedi.

Son olarak Huawei CEO’su ARM ile iş birliğinin askıya alınmasına değindi. Sorunun kısa müddette çözüleceğini söyleyen Hu, “Bu üzücü durumun çözülebileceğinden eminiz” dedi.

Başa dön tuşu