Huawei Kurucusu Zhengfei kısıtlamaları değerlendirdi

ABD Lideri Donald Trump tarafından imzalanan kararnamenin akabinde, ülkede risk teşkil eden firmalardan ekipman alımını yasaklandı. Çinli telefon üreticilerini etkileyen bu kararın akabinde Huawei ile ilgili birçok teknoloji şirketi kıymetli kararlar aldı. Tüm bu olayların akabinde Huawei Kurucusu Ren Zhengfei de kimi açıklamalarda bulundu. Huawei ABD kararı sonrasındaki bağları kıymetlendirdi.

Huawei Kurucusu Ren Zhengfei gündemi değerlendirdi

Huawei Kurucusu Ren Zhengfei yaptığı açıklamada Google ve Android servislerinin Huawei özelindeki kısıtlamalarına değindi. Bildiğiniz üzere Google yaptığı bir duyuruyla Huawei ile olan tüm münasebetlerini askıya aldığını açıklamıştı. Huawei Android lisansı da iptal edilmişti. Tüm olan biteni anlattığımız görüntüyü aşağıdan izleyebilirsiniz.

Zhengfei açıklamasında ABD şirketlerinin suçlanması gerektiğini söyledi. Zhengfei kelamlarına “Hepimiz birebir piyasa iktisadının oyuncularıyız. Her ülkenin kendi çıkarları vardır. ABD’nin kampanyası, herkesi peşinden sürükleyecek kadar güçlü olmayacaktır. ABD‘li siyasetçiler güçlü taraflarımızı hafife almış olabilirler. Elbette bu süreçte birtakım alanlarda ziyan görmemiz mümkün. Bu ziyanlar vakit içinde telafi edilecektir. Fakat liderlik ettiğimiz 5G üzere alanlara değerli bir tesiri olacağını düşünmüyorum. Bu alanda rakiplerimiz 2-3 yıllık bir süreçte dahi bizi yakalayamayacaktır” diyerek devam etti.

ABD hükümeti çıkan kararnamenin 90 gün müddetle ertelenmesine karar vermişti. Bu hususa da değinen kurucu, 90 günün kıymetli olmadığını belirtti. Ayrıyeten, Google’ın sorumluluk sahibi bir şirket olduğunu söyleyen Zhengfei, Google’ın ABD hükümetini sorunu çözmeye ikna etmeye çalıştığını belirtti.

Amerikalı çip üreticileri ile ilgili de konuşan Zhengfei, onların sorumluluklarını yerine getirdiklerini söyledi. Ayrıyeten, Amerikalı çip üreticileri gerekli onayı alırlarsa, yeniden bu tedarikçilerden çip alınacağını belirtti. ABD şirketlerinin ürettiği kadar düzgün çipler üretebileceklerin dikkat çeken Zhengfei, bunun ABD’den çip alınmayacağı manasına gelmediğini söyledi.

Huawei Kurucusu kelamlarını “Yıllardır süren iş ortaklığımızı bir kağıt modülü yok etmemeli” diyerek sonlandırdı.

Zhengfei açıklamasında 5G teknolojisine ve farklı kesimlere bakış açısına da yer verdi. 5G teknolojisinin yeni baz istasyonu kulelerine gereksinim duymadığını söyleyen Zhengfei, farklı bölümlere girmeyeceklerinin de altını çizdi.

Başa dön tuşu