Huawei ve Samsung, Apple satışlarını geçti!

Apple, 2019’un birinci çeyreğinde dünya çapındaki akıllı telefon satışlarında üçüncü oldu. Birinci çeyrek akıllı telefon satışlarında Huawei ve Samsung Apple satışlarını geçti!

İlk çeyrekte Huawei ve Samsung Apple satışlarını geçti! 

Samsung birinci üç ayda, 71.6 milyon adet taşınabilir aygıt sattı. Huawei de Samsung’u 58.4 milyon satışla takip etti. Apple ise bu çeyrekte 44.6 milyon adet sattı. Bir evvelki yıla nazaran %17.6 oranında bir düşüş yaşayan şirketin yeni planları merak ediliyor.

Gartner’ın Araştırma Yöneticisi Anshul Gupta, “Pazarlardaki iPhone‘ların fiyat indirimi, talebin artmasına yardımcı oldu. Lakin birinci çeyrekte büyümeyi tekrar sağlamak için kâfi değildi.” dedi.

Ardından kelamlarına devam eden Gupta “Kullanıcılar, kullandıkları iPhone’ları değiştirmek için haklı bir sebep bulamazken yeni bir iPhone’a geçmenin de kâfi faydayı sağlamadığını düşünüyor. Şirket kıymetli bir inovasyon tepkisi ile karşı karşıya.” dedi.

Bu rapor kar oranlarını göstermediği için Apple‘ın her ne kadar daha az satış yapmasına karşın daha çok kar ettiği de araştırmacılar tarafından söyleniyor.

Düşen talebin iPhone’ların üst segment sınıfına girmesi ve çoklukla taşınabilir aygıtlar için daha az harcama yapılan Hindistan üzere ülkelerde benimsenememesinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Huawei ise son zamanlardaki külfetlerine karşın, çok yeterli bir çeyrek geçirdi. Çin şirketi, dünyanın en düzgün beş şirketi ortasında, geçen yılın birebir devrine nazaran en yüksek büyümeyi gösterdi. Toplamda, çeyrek boyunca %44.5 büyüdü.

Google’ın hizmetlerini Huawei’den çekmesi ile de şirket dalda biraz daha fazla gayret edecek üzere görünüyor. Bu durum yeni çeyrekte satın almalara nasıl yansıyacak daima bir arada göreceğiz.

Başa dön tuşu