Huawei yasağının ABD’ye maliyeti raporlandı

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin ortasında yaşanan tansiyon hala devam ederken, son gelişmelere nazaran alınan Huawei ile iş birliği yasağı şirketler üzerinde büyük tesir yaratacak. Huawei ve ABD sorunu ABD’ye pahalıya patlayacak.

Huawei ve ABD sorunu ABD’ye değerliye patlayacak!

ABD ile Çin ortasındaki tansiyondan ötürü Google, Huawei’e Android dayanağı vermeyeceğini ve bundan sonraki aygıtlarında Android işletim sistemini kullanamayacağını bildirmişti. Daha sonra işin içine Huawei ile işbirliğini yavaşlatan Intel, Xilinx ve Qualcomm üzere şirketler de dahil oldu.

Bu işbirliklerinin olumsuz sonuçları, Huawei üzerinde büyük bir tesire sahip olsa da, Huawei’in birlikte çalıştığı ABD şirketleri üzerinde de büyük bir tesiri olacağı raporlandı.

Reuters‘in bir raporuna nazaran, Huawei’in kara listeye alınma kararının daha evvel iş birliği yapılan tek bir ABD şirketi tarafında 11 milyar dolarlık iş kaybına neden olacağı kestirim ediliyor. Şirketin 2018’de yaklaşık 70 milyar dolar harcadığı söyleniyor. Bu harcamanın 11 milyarı Qualcomm, Intel ve Micro üzere ABD merkezli şirketler ile yapılan iş birlikleri için harcanmış.

Ayrıca Android tarafında yapılan Google harcamalarını da hesaba katarsak, bu yasak hissedilir derecede ABD’li şirketlere de yansıyacak. Geçtiğimiz günlerde kimi şirketler tarafından yasağa karşı gelen yansılar de bu durumun göstergesi üzere duruyor.

Rapor, Qualcomm‘un telefonlar ve akıllı saatler üzere aygıtlar için bileşenleri Huawei’ye göndermeye devam etmek istediğini de tez ediyor.

Semiconductor Industry Association’daki Global Siyaset Lider Yardımcısı Jimmy Goodrich ise bu durumu “Ulusal güvenlikle ilgili olmayan teknolojiler için Huawei’in şirketlerle iş birliği yapma konusunda birtakım istisnalara sahip olabileceğini düşünmekteyim.” dedi. Ancak tabloya genel olarak bakıldığında, sonuç her ne olursa olsun uzlaşma olacak üzere duruyor.

Başa dön tuşu