Huawei’ye bir darbe daha: Facebook’da yasakladı!

Amerika Birleşik Devletleri tarafınan alınan kararlar kapsamında Huawei’ye uygulanan ambargo konusunda son birkaç gündür sessizlik hakimdi. Facebook Huawei için yaptırım uyguladığını açıklayarak yasakları yeni bir boyuta taşıdı.

Bugüne kadar Huawei ile ilgilerini askıya alan firmalar ortasında Google’dan ARM’a kadar onlarca farklı teknoloji devi bulunuyor. Lakin, birinci sefer internet odaklı bir platform Huawei ile bağlantılarını askıya aldığını duyurdu.

Facebook Huawei’ye yaptırım uygulama kararı aldı!

Facebook uygulamalarının artık Huawei telefonlara evvelce yüklenmeyeceği belirtiyor. Yani, Huawei’ye ilişkin bir telefonu satın aldığınızda Facebook ve Messenger üzere uygulamaları evvelden yüklenmiş halde bulamayacaksınız.

Ancak, Facebook’un uyguladığı ambargo şu haliyle oldukça  zararsız. Çünkü, kullanıcılar Google Play Store üzerinden yahut en berbat senaryoda Play Store olmasa bile APK belgesini indirerek uygulamayı aygıtlarına kurabilir.

Reuters’in haberinde Facebook’un uyguladığı bu yasağın yalnızca yeni modeller ile sonlu kalmayacağı belirtiliyor. Yani, bugünden sonra fabrikada üretilecek olan ve hali hazırda piyasada olan telefonlarda Facebook’un bünyesinde bulundurduğu uygulamalardan arındırılmış bir biçimde kutudan çıkabilir.

Twitter üzere platformlar ise Huawei yasağı konusunda sessizliğini koruyor.

Başa dön tuşu