Instagram fenomenlerinin bilgileri sızdırıldı

İletişim bilgilerini bir veritabanın saklamak epey mantıklı. Lakin bu veritabanının yanlışsız formda korunması da son derece kıymetli. Parola muhafazası burda karşımıza düzgün bir güvenlik tedbiri olarak çıkıyor. Ancak, Instagram için bu tedbirden bahsetmek ne yazıkki mümkün değil. Instagram fenomenleri de bunun son kurbanı oldu.

Instagram fenomenleri için tehlike çanı çaldı

Instagram fenomenleri irtibat bilgilerini içeren veritabanındaki bilgiler sızdırdı. Sebep ise şirketin bu veritabanını bir şifreyle korumuyor olması. Bu veritabanının nerede saklandığını öğrenen herkes rastgele bir korsan uygulama ya da şifre kırma programıyla bilgilere erişebiliyor. Son çıkan bilgilere nazaran veritabanında 49 milyondan fazla bilgi bulunuyor.

Veritabanında saklanan bilgiler ortasında profil fotoğrafları, takipçi sayısı ve biyografi bilgileri üzere herkes tarafından görülebilen bilgiler saklanıyor. Lakin bunların ortasında e-posta adresleri ve telefon numaraları üzere özel bilgiler de mevcut.

Veritabanları bu haberlerin ortaya çıkarılmasının akabinde çevrimdışı hale getirildi. Mevzuyla ilgili açıklama yapan Instagram ana şirketi Facebook, e-posta adresleri ve telefon numaraları dahil olmak üzere ortaya çıkan bilgilerin Instagram’dan ya da öbür kaynaktan ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için hususla ilgilendiklerini açıkladı.

Başa dön tuşu