iOS 13 ile iPhone özelliklerinden birini kaybedecek

Apple, 2015 yılında iPhone 6s ile 3D Touch‘ı dünyaya tanıttı. Bu özelliği iPhone’ların temel özelliklerinden biri olarak konumlandırdı. Ama iOS 13 ile iPhone 3D Touch özelliği fonksiyonunu kaybedecek!

iOS 13 ile iPhone 3D Touch özelliği fonksiyonunu kaybedecek!

3D Touch özelliğinin tanıtılmasının üzerinden uzun bir vakit geçti. Apple’ın birinci planlarında, bu özellik için büsbütün yeni ve sezgisel bir UI etkileşimi usulü ekleyerek akıllı telefonlarımızı kullanma biçimimizi değiştirmeyi planlıyordu.

Ancak tanıtılmasından yaklaşık dört yıl sonra, özelliğin hayatımızda çok da kıymetli bir yere sahip olmadığı farkedildi. Kullanıcıya, ekrana uygulanan baskı ölçüsüne bağlı olarak çeşitli bağlamsal seçenekler sunan özellik, teknolojik açıdan etkileyici olsa da kolay bir kullanım sağlamıyordu.

Ayrıca Apple, kullanıcıların 3D Touch özelliği olmadan da basış sürelerindeki değişiklikleri yanlışsız biçimde ayarlayarak arayüz üzerindeki gerekli seçenekleri kullanmasını sağlayabilirdi.

Bu özelliğin vefatının söylentileri uzun müddettir vardı. Ancak WWDC’nin akabinde bu söylentiler doğrulanmış oldu. Beta sürümü raporları, iOS 13 güncellenmesiyle birlikte 3D Touch özelliğini destekleyen aygıtların artık bu özelliği kullanamayacağını ortaya koydu.

Fakat ana ekran işlemleri ve hızlı işlemler için 3D Touch’ın sunduğu özellikler artık uzun basım hareketleriyle sunulacak. Yani iOS 13 destekleyen ve 3D Touch özelliği olmayan iPhone XR ve SE modelleri üzere iPhone’lar da bu özelliğin tüm fonksiyonlarını kullanabilecek.

Bununla birlikte 3D Touch özelliğinden sadece iPhone’lar değil iPad ve iPod gibi aygıtlar da yararlanabilecek hale gelmiş olacak. Yeni güncellemenin tüm aygıtlara dağıtılmasıyla da özelliğin fonksiyonelliğini daima birlikte göreceğiz.

Başa dön tuşu