Kirin 810 duyuruldu! Orta seviye için 7 nm işlemci!

Huawei bugün Çin’de düzenlediği aktiflikte yeni Nova 5 serisi akıllı telefon ailesinin yanı sıra, uzun müddettir merakla beklenen Kirin 810 işlemcisini tanıttı. 7 nm fabrikasyon süreci ile üretilen işlemci orta düzey aygıtlar için geliştirildi.

Bu kapsamda Kirin 810’un güç verdiği birinci telefon, Huawei Nova 5 oldu. Gelin, artık Huawei’nin yeni işlemcisine: Kirin 810 özellikleri başta olmak üzere tüm ayrıntılara yakından göz atalım.

Kirin 810 özellikleri

Performans muhtaçlığını 2.27 GHz suratındaki iki adet Cortex A76 çekirdeğinden karşılayan işlemci, günlük kullanımda ve başka süreçlerde güç verimliliği sunan 1.88 GHz suratında çalışan altı adet Cortex A55 çekirdeğinden güç alıyor.

Kirin 710’un yerini alan ve Mali-G52 MP6 grafik birimine konut sahipliği yapan sekiz çekirdekli işlemcinin, grafik performansı kelam konusu olduğunda evvelki kuşaklara kıyasla yüzde 162’ye daha fazla performans sunduğu belirtiliyor.

Kirin Gaming+ ile oyunlarda daha fazla performans sağlayan işlemci, Geekbench performans testinde Snapdragon 730 ile kıyaslandığında tek çekirdekte yüzde 11, çoklu çekirdekte ise yüzde 13 daha fazla performans sunuyor.

İşlemcinin ARM Mali-G52 MP6 grafik birimi GFXBench 1080p Mahattan testinde, Snapdragon 730’da yer alan Adreno 618 GPU’ya kıyasla yüzde 44 daha fazla kare suratı sunuyor. GFXBench 1080p T-Rex testinde ise bu paha yüzde 15 oluyor.

Huawei işlemcilerinden yapay zeka yeteneklerini ihmal etmiyor. Bu kapsamda Kirin 810’un Da Vinci mimarisi üzerine inşa edilen NPU ünitesi, AI Benchmark testinde 32380 puan alıyor. Böylelikle yapay zeka konusunda Snapdragon 855 ve MediaTek Helio P90 üzere üst düzey işlemcileri geride bırakmayı başarıyor.

Gaming+ teknolojisi sayesinde daha akıcı bir oyun tecrübesi sunarken, renkleri çok daha gerçekçi hale getiren işlemci, yapay zekadan kendi içerisinde de yararlanıyor. Kullanım alışkanlıklarının tahlil edildiği işlemci kullanıcıya azamî performansı sunmak için kendi içerisinde optimizasyonlar yapıyor.

Başa dön tuşu