Laptop Kamerası Bağlantı Sorunu ve Çözümü

Laptop kamerası bağlantı sorunu, dizüstü bilgisayar üzerinden görüntülü görüşmelerin yapılamamasına yol açıyor. Bu da deneyimi önemli ölçüde olumsuz yönde etkiliyor. Peki, can sıkıcı kamera problemi nasıl düzeltilir?

Laptop kamerası çalışmıyor sorununun birden fazla nedeni olabilir. Örneğin kamera devre dışı bırakıldığında veya kameraya gerekli erişim izni verilmediğinde söz konusu problem ile karşı karşıya kalınabilir. Peki, dizüstü bilgisayar kamerası bağlantı sorunu için hangi yöntemler uygulanmalıdır?

Laptop Kamerası Bağlantı Sorunu İçin Çözüm Yolları

 • İnternet bağlantısını kontrol edin.
 • Bilgisayarınızı kapatıp açın.
 • Kameranın etkin olduğundan emin olun.
 • Kameranın sürümünü güncelleyin.
 • Kamera erişimine izin verildiğinden emin olun.
 • Arka planda çalışan gereksiz programları kapatın.
 • Windows’u güncelleyin.
 • Antivirüsü geçici olarak kapatın.
 • Harici web kamerası kullanmayı deneyin.

Laptop kamerası çalışmıyor sorunu için uygulanabilecek çözüm yöntemlerini sıraladık. Listede yer alan yöntemlerin detaylarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

İnternet Bağlantısını Kontrol Edin

Herhangi bir görüntülü görüşme hizmetinde laptop kamerası çalışmama sorunu ile karşılaştıysanız öncelikle internet bağlantısını kontrol etmeniz gerekiyor çünkü bağlantı kalitesi yeterli seviyede olmayabilir. İnternet hız testi yaparak bağlantının ne durumda olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarınızı Kapatıp Açın

İnternet bağlantısında bir problem olmadığı hâlde web kamerası çalışmıyor ise bilgisayarınızı kapatıp açmayı deneyin. Bu işlem her ne kadar kolay olsa da bazı sorunların düzelmesini sağlayabilir.

Kameranın Etkin Olduğundan Emin Olun

Bazı dizüstü bilgisayarlarda web kamerasını devre dışı bırakan bir buton bulunur. Yanlışlıkla bu butona basmış olabilirsiniz. Sorunun bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmek için kameranın etkin olduğundan emin olun.

Kameranın Sürümünü Güncelleyin

Dizüstü bilgisayarınızın kamerasının sürücüsü güncel olmayabilir ve bu da problem yaşamanıza yol açabilir. Kamera sürücüsünü güncellemek için Başlat menüsüne sağ tıklayıp “Aygıt Yöneticisi” aracını seçin. Aygıt Yöneticisi’nde yer alan “Kameralar” yazısına çift tıklayın.

Kamera sürücüsünün üzerine sağ tıklayın ve hemen ardından “Sürücüyü güncelleştir” seçeneğini seçin. Ekranda yer alan talimatları uygulayarak güncelleme yapabilirsiniz. Eğer bu adımlarla uğraşmak istemiyorsanız driver güncelleme programları kullanabilirsiniz. Bu programlar, uygun sürücüleri bulup günceller.

Kamera Erişimine İzin Verildiğinden Emin Olun

 • Windows + I kısayolunu kullanın.
 • Gizlilik kategorisine girin.
 • “Kamera” sekmesine tıklayın.
 • “Uygulamaların kameranıza erişmesine izin verin” seçeneğini aktif edin.
 • Kameranın erişebileceği uygulamaları seçin.
 • “Masaüstü uygulamalarınızın kameranıza erişmesine izin verin” seçeneğini etkinleştirin.
 • Google Meet gibi çevrim içi hizmette sorun yaşıyorsanız URL çubuğundaki asma kilidi simgesine tıklayın. “Site ayarları” seçeneğini seçin. Açılan sayfadan kameraya erişim izni verin.

Kameraya erişim izninin verilmemesi, laptop kamerası çalışmama sorununa yol açar. Bu sebepten ötürü kamera erişimine izin verilip verilmediğini kontrol edin. Yukarıda yer alan adımları uygulayarak erişim izni verme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Arka Planda Çalışan Gereksiz Programları Kapatın

Arka planda çalışan bazı programlar, kamera çalışmama sorununa yol açıyor olabilir. Bu nedenden dolayı Ctrl+ Shift + Esc kısayolunu kullanarak Görev Yöneticisi’ni açın. Arka planda çalışan gereksiz programları bulun ve üzerine sağ tıklayın. “Görevi sonlandır” seçeneğini seçerek kapatın.

Windows’u Güncelleyin

 • Windows + I kısayolunu kullanın.
 • “Güncelleştirme ve Güvenlik” kategorisine girin.
 • “Güncelleştirmeleri denetle” butonuna basın.
 • Güncelleme işlemini yapın.

Antivirüsü Geçici Olarak Kapatın

Bilgisayarınızda yüklü olan antivirüs programı, web kamerasının çalışmasını engelliyor olabilir. Sorunun güvenlik yazılımından kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için antivirüs programını geçici olarak devre dışı bırakın.

Harici Web Kamerası Kullanmayı Deneyin

Rehberde yer alan yöntemleri denediyseniz ve sorun devam ediyorsa harici bir web kamerası kullanmayı deneyin.

En İyi Web Kameraları - 2023
TEKNOLOJİ

En İyi Web Kameraları – 2023

Bilgisayar kameraları, sosyal medya platformları üzerinden yayın yapma ve YouTube gibi platformlar için içerik üreten kişiler tarafından sıkça tercih ediliyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Dizüstü bilgisayar kamerası ile ilgili merak edilen soruları cevaplayacağız.

Laptopta Kamera Neden Açılmıyor?

Laptopta kamera açılmamasının birden fazla nedeni vardır. Kameraya erişim izni verilmemişse, kamera devre dışı bırakılmışsa ya da sürücü güncel değilse kamera çalışmayabilir. Bunların yanı sıra kameranın bozuk olma ihtimali de mevcut.

Laptop Kamera Ayarları Nasıl Yapılır?

Dizüstü bilgisayarda kamera ayarları yapmak için görev çubuğundaki arama kutucuğu üzerinden Kamera uygulamasını açın. Dişli çark simgesine tıklayıp “Video ayarları” ve “Fotoğraf ayarları” kategorileri üzerinden çeşitli ayarlar yapabilirsiniz. Kategorilerin isimleri, bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterebilir.

Bilgisayara Kamera Kurulumu Nasıl Yapılır?

Harici web kamerasını bilgisayara taktıktan sonra web tarayıcısı üzerinden uygun sürücüyü bulup PC’ye yükleyin. Yükleme işleminin ardından Kamera uygulaması üzerinden çeşitli ayarlar yapabilir ve web kamerasını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayarı Sürekli Şarjda Bırakmak Zararlı mı?
TEKNOLOJİ

Dizüstü Bilgisayarı Sürekli Şarjda Bırakmak Zararlı mı?

Temel olarak baktığımızda dizüstü bilgisayarlar taşınabilir olmaları ile öne çıkıyor ancak çeşitli durumlarda onları masanın üstüne koyup günlerce şarja takılı şekilde bırakabiliyor ve kullanabiliyoruz.

Bu rehberde laptop kamerası bağlantı sorunu için uygulanabilecek çözüm yöntemlerini açıkladık. Eğer söz konusu problemi farklı bir yöntem ile düzelttiyseniz aşağıda yer alan yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu