Lenovo ThinkPad X1 EXtreme inceleme

Bilgisayar dünyasının efsanelerinden biri olan ThinkPad markası uzun yıllar IBM bünyesinde üretildikten sonra Lenovo tarafından satın alındı ve birkaç yıldır Lenovo tarafından bu markanın eserleri geliştiriliyor. ThinkPad’in çizgisini koruyan marka, iş dünyasının bu efsane modelini üretmeye devam ediyor.

Lenovo ThinkPad X1 EXtreme inceleme

Bana teste gönderilen bilgisayar Lenovo ThinkPad X1 Extreme, ailenin en değerli ve en güçlü modellerinden biri. 

Fiziksel özellikler

Birden fazla modeli bulunan Lenovo ThinkPad X1 Extreme’in bize gönderilen sürümü 14 inç büyüklüğünde. Benim en sevdiğim ve uzun yıllardır kullandığım bir boyut olan 14 inçi iş dünyası için en ülkü boyut olarak görüyorum.

Bu ekran Full HD çözünürlük sunuyor ve çok şükür dokunmatik ve parlak değil. Mat bir ekranı bulunan bilgisayarda standart bir klavye, klavyenin tam ortasında bulunan ve ThinPad ailesinin alameti farikası kırmızı joystik yer alıyor.

Klavyenin dört bir yanında gereğince boşluk var. Bu boşluklara sağ tarafta güç tuşu ve parmak izi okuyucu konulmuş. Alt tarafta ise touchpad yer alıyor. Klavyenin üst sırasında işlev tuşları ve bunlara atanan farklı işlevleri görüyoruz.

Ekranın çerçevesi çok kalın değil fakat çok ince de değil. Üst kısımda ikili kamera yerleşimi görüyoruz. Bu kameralardan biri standart HD kamera iken oburu Windows Hello (Windows’u yüz tanıma ile açmak için kullanılan bir teknoloji) kızılötesi kamerası.

Lenovo ThinkPad X1 EXtreme  bağlantıları

Bilgisayarda çağdaş vakitlerin gereksinimleri için gereken tüm ilişki tipleri bulunuyor. 2 adet Intel Thunderbolt 3, 2 adet USB 3.0, HDMI, Birleşik kulaklık / mikrofon jakı ve 4’ü 1 ortada MicroSD kart okuyucu (SD, MMC, SDHC, SDXC). Bunlarla birçok aygıtı ve donanımı bilgisayara bağlayabilirsiniz. HDMI temasının standart boyutta olduğunu da belirteyim. Küçük değil yani.

Lenovo ThinkPad X1 EXtreme kullanım deneyimi

Benim üzere uzun yıllardır Windows kullanan biri için bilgisayarı kullanmak çok sorun değil. Standart olarak Q klavye ile gelen bilgisayarda Türkçe tuşlar yoktu. Muhtemelen test sürümü olduğu için çok takılmadığım bu ayrıntının satışta olan bilgisayarlarda bulunmadığını düşünüyorum. Ekranı ve sunduğu konfor ile benden olumlu puanlar alan Lenovo ThinkPad X1 Extreme, birebir vakitte 1.13 kg tartısı ile hafif bir eser. Bilgisayar yükü konusunda takıntılı olan benim üzere kullanıcılar için hoş haber.

Performans manasında baktığımızda ise Intel sekizinci kuşak Intel Core i7 8850H işlemci yer alıyor. Bu işlemciye 16 GB RAM, 1 TB SSD ve NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti ekran kartı (bütünleşik ekran kartı olan Intel Graphics 630 da var) eşlik ediyor. Bu donanımla zati aygıtın performans sonlarını zorlaması lazım ki o denli oluyor. Adeta yağ üzere akan bilgisayar en sıkıntı şartlarda bile problemsiz kullanılıyor. Hatta aygıtı bizim üzere görüntü işlerinde bile kullanmanız mümkün. Zira bu RAM, işlemci, SSD ve harici ekran kartı ile rahatlıkla vide kurgu yapabilir, mobilken bile rahatlıkla çalışmanın keyfine varabilirsiniz.

Lenovo ThinkPad X1 Extreme performans testleri

Bilgisayarla birtakım testler de yaptık. Kesimin standardı haline gelen PC Mark 10’un farklı testlerini bilgisayar üzerinde çalıştırdık. Bunlardan kimilerinin pil testi olması nedeniyle pil ömründen de bahsedeyim: Bilgisayarı birinci açtığınızda 7-8 saatlik bir kullanım ömrü gösteriyor pili. Elbette bu kıymetler çok değişken olacağı için biz de farklı pil testleri yaptık. Aşağıda aldığımız sonuçları görebilirsiniz.

Pil testlerine baktığımızda Çağdaş Ofis senaryosunda 8 saat 19 dakika, Görüntü senaryosunda 9 saat 1 dakika ve Gaming yani Oyun senaryosunda 1 saat 15 dakika pil ömrü gördük. Her ne kadar Lenovo resmi sayılarında pilin 15 saate kadar kullanım imkanı sunduğunu belirtiyor olsa da bizim bulduğumuz bedeller bunlar.

Eğer bilgisayarın performans modunu düşürürseniz tahminen 10 saati bulabilirsiniz lakin o modda da bilgisayar hayli ağır çalışır. Bunu da belirtelim. Yeniden de ortalama kullanım için 8-9 saatin ziyadesiyle âlâ bir sayı olduğunu belirteyim.

Öte yandan SSD için de kimi testler yaptık. Samsung marka 1 TB SSD kullanan bilgisayarda okuma suratı saniyede 3500 MB civarı iken yazma suratı ise 2400 MB’a kadar çıkıyor. Epeyce süratli bir SSD kullanılmış. SSD için Crystal DiskMark ve Crystal DiskInfo yazılımlarını kullandık. Sonuçları aşağıda görebilirsiniz.

Lenovo ThinkPad X1 Extreme Türkiye fiyatı

Tahmin ve takdir edersiniz ki bu donanım ve gereç seçimi ile bu aygıtın ucuz olmasını beklemiyordum. Lakin 17 bin liraya yaklaşan bir fiyat da haliyle herkese hitap etmiyor. Kurlar vs ile açıklanamayacak kadar yüksek olan bu sayı bilgisayarda kullanılan materyalden seçilen donanım bileşenlerine kadar birçok etkenden ötürü oldukça yüksek. Bu ortada bu modelin fiyatının farklı işlemci, farklı donanım (daha düşük kapasiteli SSD) seçenekleriyle 11 bin liraya kadar düştüğünü belirteyim.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon son söz

Anladığınız üzere bu bilgisayar herkese hitap eden bir eser değil. Belirli iş kolları, günlük hayatta performans beklentisi olan ve aşikâr bir itibarı hedefleyen kullanıcılar için tasarlanan ve geliştirilen bir eser. Lenovo ThinkPad X1 Extreme bu şekil kederleri olanların ilacı olacaktır.

Lenovo ThinkPad X1 Extreme

 • Intel Core i7 8850H işlemci
 • Intel UHD Graphics 630
 • Windows 10 64 Bit
 • NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti
 • 1TB SSD OPAL2 PCIe TLC
 • 16 GB LPDDR3 2133 MHz
 • Dolby Audio ve Dolby Atmos teknolojisi
 • 14 inç Full HD IPS ekran 300 nit parlaklık
 • Parmak izi okuyucu
 • 2 adet Intel Thunderbolt 3
 • 2 adet USB 3.0
 • HDMI
 • Birleşik kulaklık / mikrofon jakı
 • 4’ü 1 ortada MicroSD kart okuyucu (SD, MMC, SDHC, SDXC)
 • HD 720p webcam
 • 15 saate kadar pil ömrü
 • 1.13 Kg ağırlık

İş dünyasına yönelik bir tahlil olan Lenovo ThinkPad X1 Extreme ile ilgili daha fazla bilgiyi kendi internet sitesinde de bulabilirsiniz. 

Başa dön tuşu