MacOS Catalina 10.15 tanıtıldı! İşte yenilikler!

Teknoloji dünyasının merakla beklediği WWDC 2019, Türkiye saati ile 20:00’da başladı. Apple’ın onlarca farklı yeniliğin duyurusunu gerçekleştirdiği aktifliğe iOS 13 ile birlikte damga vuran gelişmelerden birisi de, macOS 10.15 oldu.

Catalina olarak isimlendirilen yeni macOS sürümü, Mac modellerini iPad uygulama desteğine kavuşturuyor. Daha evvel Marzipan olarak karşımıza çıkan bu özellik sayesinde geliştiriciler iPad uygulamalarını Mac’e aktarabiliyorlar.

MacOS Catalina özellikleri neler?

Son günlerde gündemden düşmeyen sızıntı gerçeğe dönüştü ve iTunes’e veda edildi. Artık, iPhone ve iPad’i Mac bilgisayarınıza takdığınızda iTunes’a gereksinim olmadan Finder’daki kenar çubuğunda yer alan simgeye tıklayarak senkronize etmeye başlayabileceksiniz.

iTunes’in sunduğu tüm özelliklere Apple Müzik, Apple TV ve Podcast üzere uygulamalar ile erişmek mümkün. Sidecar isimli özellik sayesinde iPad’i ikinci ekran olarak kullanmaya imkan tanıyan macOS Catalina, Apple TV uygulamasına kavuştu. Bu sayede 4K HDR içerikleri görüntülemek mümkün.

Apple Pencil bir giriş aygıtı olarak kullanılabiliyor. Siri’nin sunduğu fonksiyonelliği bir adım ileri taşıyan sesle denetim özelliği sayesinde artık fizikî kısıtlamalara sahip olan kullanıcılar bilgisayarlarına sesle çok daha fazla komut verebiliyorlar.

iPhone’umu Bul ve Arkadaşlarımı Bul uygulaması Find My isimli uygulama altında birleştirildi ve çevrimdışı aygıtları bulma özelliği geldi. Aygıt çevrimdışıyken yahut uyku modundayken, yakındaki öteki Apple aygıtlarına Bluetooth sinyalleri gönderecek.

Bu sayede pozisyon bilgisi başka aygıtlar üzerinden Apple sunucularına iletilecek. T2 güvenlik yongasına sahip olan tüm Mac modelleri, iPhone ve iPad ile emsal formda aktivasyon kilidine kavuşarak daha inançlı hale geldi.

Ekran Müddeti özelliği Mac’e getirecek olan bu sürüm tıpkı vakitte Safari için yeni bir başlangıç sayfasını, Notlar uygulaması için Galeri görünümünü kullanıma sunuyor. Hatırlatıcının yine tasarlandığı macOS Catalina, Project Catalyst özelliği kapsamında iPad uygulamaları ile Mac’i harmanlıyor.

macOS Catalina ne vakit çıkacak?

Geliştiriciler için birinci Beta sürümlerini bugün yayınlayacak olan Apple, Temmuz ayında halka açık beta sürümlerini yayınlayacak. Final sürümü ise Sonbahar’da çıkacak.

Başa dön tuşu