Riot Games soruşturmasında sular durulmuyor

Dünyaca ünlü oyun League of Legends imalcisi Riot Games bu sefer can sıkıcı bir soruşturmayla karşı karşıya kaldı. Ortaya çıkan savlar sonucunda Riot Games soruşturma kapsamında ayrıntılı bir formda incelenecek.

LoL imalcisi Riot Games soruşturma altında

California Eyaleti Adil İstihdam ve İskan Dairesi (DFEH), LoL imalcisi Riot Games için açılan soruşturmanın genişletildiğini açıkladı. İşyerinde cinsiyet ayrımcılığı argümanlarıyla açılan soruşturma kapsamında, şirketin çalışanları için ödediği fiyat bilgileri istendi. Ortaya çıkan tezler ortasında, maaş eşitsizliği, cinsel taciz ve cinsiyet ayrımcılığı yer alıyor.

Söz konusu soruşturmanın Eylül 2018’de açıldığını hatırlatmak gerekiyor. Geçen yıl Kotaku, Riot’a bayan çalışanlara cinsiyet ayrımcılığı yapıldığı savıyla soruşturma başlatmıştı. 2019 yılında ise şirketin beş çalışanı, şirkete mevzuyla ilgili dava açmıştı. Tarihler Nisan 2019’u gösterdiğinde Riot, bayan çalışanları uzlaşmaya zorlayacak bir dava ile gündeme geldi.

Geçen yılın eylül ayından beri devam eden soruşturma, geçen müddette rastgele bir sonuca bağlanamadı. DFEH de soruşturmanın ağını genişlettiğini açıklarken, evvelki yaşananlarla ile ilgili şu duyuruyu yaptı:

“Riot Games, şimdiye kadar bayanlara erkeklerden daha az ödeme yapıp yapmadığına dair ayrıntıları araştırılması için kâfi bilgiyi vermedi. Riot Games ile birçok defa bir ortaya gelindi lakin olayların mahkemeyi dahil etmeden çözülemedi”

Geçen ay yaklaşık 150 Riot Games çalışanı, işyerinde yaşanan bu durumları protesto etmek için şirketin Los Angeles’ta bulunan ana merkezini terketmişti. İşyerini terkeden çalışanlar, geri dönmek için tek koşullarının taleplerinin karşılanması olduğunu belirtmişti.

Başa dön tuşu