Sahte bir Android uygulaması, milyonları yanılttı!

Google Play uygulama güncelleme kısmında yer alan bir yazılım, milyonlarca kişinin kandırılmasına sebep oldu. Son aylarda, kullanıcıları etkilemek ve reklamlar aracılığıyla para kazanmak için tasarlanan birçok uydurma uygulamayı barındıran Google Play Store ile ilgili şikayetler gittikçe artıyor.

Google Play uygulama güncelleme kısmı inançlı değil mi?

Danimarka merkezli bir tahlil şirketi olan CSIS Security, ortaya koyduğu bir araştırmaya dayanarak, 10 milyondan fazla kişinin Samsung ismine hazırlanmış olan lakin Samsung ile hiçbir ilgisi olmayan düzmece bir uygulamayı indirdiğini tespit ettiğini söyledi.

Samsung için Güncellemeler” isimli uygulama, Android aygıt yazılımlarının güncellemelerini yapacağını söyleyerek kullanıcıları aldatıyor ve güncellemeleri indirtmek için bir reklama tıklatıyor. Reklama tıklayan her kişi, yazılımcısının isteği üzerine, ilgili bireyden indirme süreci ismine para istiyor.

On milyondan fazla kişiyi kandıran program, ne yazık ki, hâlâ uygulama marketinde yer alıyor. “Samsung için Güncellemeler” uygulaması, yıllık olarak, sizden 34.99 dolar istiyor. Ödeme, Google’ın abonelik sistemi üzerinden değil büsbütün sizin şahsî kredi kartı bilgileriniz ile yapılıyor. Son olarak, uydurma uygulamanın bir özelliği daha mevcut. SIM kilidini açtığını sav eden kodlama, bu süreç için 19.99 dolar talep ediyor. Okuyucularımızın çok dikkatli olması gerekiyor.

Başa dön tuşu