Samsung yeni bir kamera devriminin peşinde!

Samsung Galaxy Note 10 şimdi piyasaya çıkmadan, akıllı telefon pazarının başkanı daha şimdiden Galaxy S11 için kolları sıvamaya başladı. Son gelen bilgilere bakılırsa Note 10 kamerası da kıymetli özelliklerle karşımıza çıkacak.

Ancak ortaya çıkan yeni bir sızıntıya nazaran Samsung Galaxy S11 için çok daha gelişmiş bir kamera hazırlığında. Son yıllarda hem Apple hem de Huawei’nin yaptığı kamera güncellemelerine gereğince cevap veremeyen firma artık yarışa önde girmenin peşinde.

Her ne kadar ortada kesin olan bilgi olmasa da, Samsung’un yeni amiral gemisi için şimdiden daha büyük ölçekli bir CMOS sensör geliştirdiği konuşuluyor. Pekala fakat sensörün daha da büyümesi nasıl bir fark yaratacak?

Galaxy S11 kamera sensörü nasıl özelliklere sahip olacak?

Akıllı telefon kesimi, optik zoomlar, üçlü dörtlü kameralarla kullanıcıların düzgün kameralı telefon anlayışını kamera sayısına indirgemeyi başardı. Lakin dijital fotoğrafçılıkta, kamera kalitesine tesir eden en değerli ögelerden biri CMOS sensörler.

Telefonların gitgide incelmesi ve daima yeni donanımlar eklenmesi nedeniyle, sensör büyüklüğü çoktan bölüm tarafından göz gerisi edildi. Lakin Samsung muhakkak ki bu yarışta tekrar öne geçmenin yolunun sensör büyüklüğünden geçtiğini kavramışa benziyor.

CMOS sensörün büyüklüğü hem kameranın ışık hassasiyetini arttırmasına hem de daha fazla manzarayı işlemesine neden oluyor.

Aslında yazılımsal manada küçük ölçekli bir CMOS sensörle de yüksek kaliteli fotoğraf çekmek ve ışık hassasiyeti sağlamak mümkün.

Ancak Samsung nitekim de telefona büyük ölçekli bir sensör yerleştirebilirse, akıllı telefon dünyası için unutulmaz bir kamera tecrübesi ile karşımıza çıkabilir.

Tahminlere bakılırsa, Samsung ya büyük ölçekli bir sensör ya da 10x optik zoom ortasında seçim yapmak zorunda. Samsung, son denemelerinde 10x optik zoom fazla yer kapladığı için vazgeçmeye niyetli üzere görünüyor. Son iddialar ise markanın hem Note 10 hem S11 için 5x optik zoom seçeneği kullanacağı istikametinde.

Peki siz ne düşünüyorsunuz, Samsung daha büyük ölçekli kamera sensörü ile fark yaratabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Başa dön tuşu