Samsung’un işlemcisi, Snapdragon 8 Gen 2’yi geride bıraktı!

Akıllı telefonlarda işlemciler büyük bir ehemmiyet taşıyor. Bu süreçte Qualcomm ve MediaTek üzere işlemci üreticilerine son yıllarda Samsung da Exynos işlemcileri ile katılmış durumda. Kimi modellerinde uzun vakittir Exynos işlemcilere yer veren Samsung, yeni işlemcisi ile ise Snapdragon 8 Gen 2’yi geride bırakmayı başardı.

Exynos 2200, Snapdragon 8 Gen 2’yi geçmeyi başardı

İşlemciler son devirde ışın izleme teknolojisi ile taşınabilir oyun performansını değerli ölçüde artırmış durumda. Şimdi yeni bir sistem olsa da yakın vakitte ışın izleme teknolojisi tüm amiral gemisi işlemcilerde göreceğiz. Bu bahiste liderliği ise Samsung Exynos 2200 işlemcisi ile almış durumda.

Samsung Exynos 2200 işlemcisi, Snapdragon 8 Gen 2’yi Basemark’ın Vitro GPU testlerinde geride bıraktı. Vitro GPU testlerinin taşınabilir grafik işlemcilerinin oyunlardaki 3 boyutlu içeriklerdeki performansını ölçtüğünü belirtelim. Bu tıp kıyaslamalar her ne kadar eksiksiz sonuçlar doğurmuyor olsa da işlemciler hakkında fikir edinmemizi sağlıyor. Bu testlerde ise Exynos 2200 ve Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 karşı karşıya geliyor.

Her iki işlemci de tıpkı teknolojiyi desteklese de farklı donanımlar kullanarak Vulkan API ve ışın izleme takviyesini sunuyorlar. Samsung, RDNA 2 mimarisi ve Exynos 2200’ün Xclipse 920 GPU’su için AMD ile birlikte çalıştı. Öte yandan Qualcomm, ışın izleme özelliklerini kendi bünyesindeki Adreno 740 GPU’ya entegre etmiş durumda.

Test sonuçlarına baktığımızda ise beklenmedik bir biçimde yeni kuşak Exynos 2200, mevcut Snapdragon amiral gemisi 8 Gen 2’den daha yüksek ortalama sayılar sunuyor. Başka yandan ise Snapdragon 8 Gen 2 en yüksek FPS kıymetlerine mesken sahipliği yapıyor. Lakin Snapdragon’un tıpkı vakitte sahip olduğu düşük FPS sayıları bu sonucu doğurmuş durumda.

Bu çeşit testler tabi ki aldatıcı olabiliyor ve tek bir noktaya odaklanıyor. Bu yüzden kesin bir galibiyetten kelam edemesek de Exynos 2200’ün son devrin tanınan işlemcisi Snapdragon 8 Gen 2’yi geride bırakması yeniden de etkileyici olarak görülebilir.

Peki siz ışın izleme teknolojisi ve işlemcilerin gösterdikleri performans hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu