Snapdragon 8 Gen 3 için yarış başladı!

Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisini telefonlarda yeni yeni görmeye başladık. Lakin şirket şimdiden Snapdragon 8 Gen 3 için harekete geçmiş durumda. Gelen bilgilere nazaran Qualcomm, yeni amiral gemisi işlemcisinin üretimi konusunda değerli bir karar almış durumda.

TSMC işlemci yarışında Samsung’un önünde

Qualcomm uzun müddettir işlemcilerini TSMC ile Samsung’a emanet ediyordu. Fakat yeni kuşak işlemci ile bu durum değişecek üzere görünüyor. Yapılan argümanlara nazaran Qualcomm, yüzde 80’lik inanılmaz randıman oranı nedeniyle çip siparişlerinin birçoklarını TSMC’ye emanet edecek.

3 nm teknolojis,ne sahip bir GAA Wafer’ın mevcut randıman oranı yüzde 60 ila yüzde 70 olarak gösteriliyor. TSMC ise bu Wafer’dan yüzde 75 ile 80 ortasında bir randıman almayı başarıyor. Yüksek verimlilik ile birlikte TSMC bu noktada öbür çip üreticilerinin önüne geçmiş durumda.

Bu bilgiler ışığında TSMC’nin ulaştığı verimlilik seviyesi ile birlikte Apple’ın A17 Bionic ve Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3 işlemcileri konusunda tedarik zahmeti yaşamayacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Bir öteki çip üreticisi olan Samsung ise birinci etapta yüzde 20’lik bir randıman oranı sunarak üretimde epey geride kalmıştı. Şirket sonrasında ABD’li Silicon Frontline şirketi ile paydaşlık kurarak verimliliğini artırmayı başarmıştı.

Samsung her ne kadar verimliliğini değerli oranda artırmış olsa da savlara nazaran TSMC’nin gerisinde kalmış durumda. Düşük verimlilik ise daha yüksek maliyet getirdiği için işlemciler için biçilen fiyat da bir o kadar artıyor. Bu yüzden daha düşük maliyet ile birlikte TSMC, Samsung ve öteki çip üreticilerinin önüne geçmeyi başarıyor.

Maliyetlerin hayli yükseldiği bu periyotta üretimde verimlilik hayli kıymetli bir hâl almış durumda. Pekala siz TSMC ve başka çip üreticileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu