Snapdragon 8cx performans testlerinde ortaya çıktı

Aralık ayında Snapdragon Teknoloji Zirvesi’nde tanıtılan yeni taşınabilir işlemci Snapdragon 8cx, performans testlerinde şaşırtan sonuçlar elde etti. Computex 2019’da yeni taşınabilir platformun batarya ömrü ve performans sonuçları paylaşıldı.

Snapdragon 8cx Windows 10 testlerinde yüksek sonuçlar elde etti

Qualcomm, daha evvel Futuremark olarak bilinen UL tarafından geliştirilen ve Snapdragon 8cx tarafından desteklenen bir dizüstü bilgisayarın batarya ömrünü gerçek vakitli uygulama performansını ortaya koyan PCMark testi uyguladı. PCMark10 Uygulama Testi ve PCMark10 Batarya Ömür Profili testi olarak iki farklı test uygulandı.

Testlerin gerçekleştirildiği sistem 8 GB RAM, 256 GB NVMe SSD disk, FHD çözünürlüklü ekran ve Windows 10 işletim sistemi barındıran bir test uygulaması oluşturulmuş. Birinci sonuç, Snapdragon 8cx dizüstü bilgisayar fansız olduğundan, vakit içerisinde en yüksek performansını azaltmadan sürdürme yeteneği etkileyici. İkinci olarak, benchmark tarafından kullanılan Microsoft Office uygulamaları x86 mimarisi için üretildi, bu yüzden ARM tabanlı Snapdragon 8cx dizüstü bilgisayardaki süreç yoluyla çalışıyorlar. x86 uygulamalarını Windows 10’da ARM’e çevirmek, geliştiriciler uygulamalarını ARM için tekrar derleyene kadar süreksiz bir tedbir üzere görünüyor.

Sırasıyla 3920 Excel, 4395 PowerPoint ve 5204 Edge puanından oluşan toplam 4275 puan almayı başaran dizüstü bilgisayar Qualcomm’un belirlediği referans puanlarının üzerine çıktı.

7 nm işlemci teknolojisinin birinci kahramanı olan Snapdragon 8cx, Adreno 680 grafik işlemciyle geliyor. 2.75 GHz suratına ulaşan 8 çekirdekli Qualcomm Kryo 495 işlemci ve LPDDR4x teknolojisine sahip 8 GB 2133 MHz RAM’den gücünü alıyor. Qualcomm Snapdragon x24 LTE modem ve Qualcomm Spectra 390 imaj sinyal işleyicisi ile de öteki rakipleriyle baş etme konusunda zorluk çekmeyeceği ortada görünüyor.

Başa dön tuşu