Spotify yayıncılardan parasını geri istiyor!

ABD Telif Hakkı Kurulu tarafından yayınlanan yeni telif oranları, yayın akışı hizmeti sağlayan şirketleri ayağa kaldırdı. Spotify yüksek telif oranlarına karşı çıkarak, yeni karara nazaran daha evvel ödediği fazla ödemeleri geri istiyor!

Spotify yeni telif oranları için geri ödeme istiyor!

Spotify ve öteki müzik uygulamaları sanatkarlara daha fazla ödeme yapmasını gerektiren telif hakkı artışının akabinde birkaç aydır tartışmalar devam ediyordu. Artık ise Spotify geçtiğimiz yıl müzik kelamı müelliflerine ve yayıncılarına telif için fazla ödeme yaptığını sav ediyor ve parasını geri istiyor.

ABD Telif Hakkı Konseyi tarafından yayınlanan ve içerik akışı için daha yüksek ödemeleri mecburî kılacak karar, bütün müzik uygulamalarını etkiledi. Spotify, Apple Music, Pandora ve öbürleri üzere hizmetleri etkileyecek olan artışla birlikte önümüzdeki beş yıl içinde telif fiyatları yüzde 43.8 artmış olacak.

Bu durum ile birlikte Spotify, yeni telif hakkı oranlarına sert bir reaksiyonla karşı çıktı. Şirket sözcüsü “Bu durum hem kullanıcıları hem de yayın akışını net bir halde olumsuz etkileyecektir. Şirketimize nazaran müzik lisansları ve telif hakkı oranlarındaki bu artış olağan kabul edilemez.” dedi.

Şirket Yeni Telif Hakkı Şurası düzenlemelerine nazaran de 2018’de birden fazla yayıncının fiyatını fazla ödediğini ve bu fiyatların geri tahsil etmesini istediğini vurguladı.

Ayrıca sözcü son kelamlarında “Geçtiğimiz yılın fazla ödemesini çabucak tahsil etmek yerine, düzeltmenin yayın şirketleri üzerindeki tesirini en aza indirmek için telafi mühletini 2019 sonuna kadar uzatabiliriz.” dedi. Artık ise gözler Telif Hakkı Kurulu’nda. Heyetin yeni telif oranların düşürüp şirket ile uzlaşması bekleniyor.

Başa dön tuşu