TSMC, Huawei ile çalışmaya devam ediyor

Birçok taşınabilir işlemcinin seri üretimini gerçekleştiren TSMC, tıpkı vakitte Huawei’in alt şirketi olan HiSilicon‘un da işlemcilerini üretiyordu. Birçok şirketin Huawei ile olan iş birliğini bitirmesinin akabinde TSMC’nin de birebir yolu izlemesi bekleniyordu. Lakin TSMC yaptığı açıklamada Huawei ile olan iş birliğini devam ettireceğini bildirdi. Yani TSMC Huawei ile olan iş birliğinde ABD’nin yasaklarını dikkate almayacak.

TSMC Huawei için çalışmaya devam edcek

TSMC, Huawei’in sıradaki işlemci modeli Kirin 985 için de üretim yapacak. Bunun yanı sıra dünyanın birinci 5G yongası Huawei tarafından geliştirilmişti. TSMC bunun üretimini de yapacak. Lakin burada şöyle bir sorun ortaya çıkıyor ki Huawei, ARM olan iş birliğini bitirdi.

Geliştirilen işlemciler için çekirdek mimarilerinin alındığı ARM artık Huawei’ye iş yapmayacağını açıklamıştı. Bu durum hem Kirin 985 yongasını, hem de dünyanın ilk 5G yongasını meşakkate sokuyor. Huawei ARM olmadan bu işlemcilerin üretiminde sıkıntı bir süreç yaşayacak. Yeni bir ortak bulması gerekecek.

Huawei ile ilgili gelişmelerin önümüzdeki günlerde artmasını bekliyoruz. Birçok şeyi de o vakit öğrenebiliriz.

Başa dön tuşu