Uçtan uca şifreleme yöntemi yasaklanabilir

ABD Lideri Donald Trump, uçtan uca şifreleme isimli güvenlik tedbirini yasaklama kararı ile gündeme geldi. Her söylediği gündem olan Trump, bu sefer de uçtan uca şifreleme ile ilgili açıklamalar yaptı.

Uçtan uca şifreleme yasaklanabilir!

Apple’ın hem bildirilerinde hem de FaceTime aramalarında kullandığı uçtan uca şifreleme usulü birebir vakitte WhatsApp tarafından da kullanılıyor. Lakin bu yöndem Lider Trump’ın radarına takılmış durumda.

Bildiğiniz üzere uçtan uca şifrelenen bildiriler rastgele bir formda üçüncü bireyler tarafından okunamıyor. Güvenli şifreleme ile korunan ve okunamayan bildiriler en çok hükümetleri zorluyor. Terör ve ulusal hatalıların mesajlaşmalarının okunamaması üzere bir durumun olması Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından gündeme getirildi.

Hiçbir biçimde mesajlaşmaların okunamıyor olmasının yerine, insanların iletilerinin sağlam şahıslar tarafından okunabilmesi için bir art kapı bırakılması fikri ortaya atıldı. Alışılmış burada açık bırakılan art kapının berbat niyetli bireyler tarafından ele geçirilmesi durumu da kelam konusu.

Uçtan uca şifreleme sistemi ne kadar inançlı?

Bu güvenlik sistemi 2016 yılında WhatsApp ile karşımıza çıkmıştı. Hali hazırda WhatsApp mesajlaşmalarımız da bu sistemle korunuyor.  WhatsApp, şifreli olarak saklanan bildirilerdeki şifreyi  mecbur kalsa bile kaldıramıyor. Şifrelenmiş bu bildiriler, WhatsApp tarafından saklansa dahi kullanıcılarda bulunan ikinci şifre olmadan mutlaka açılamıyor. Böylece art kapısı olmayan şifrelenmiş bildirilerimiz büsbütün sağlam bir halde kalıyor.

Başa dön tuşu