Vodafone Huawei ile ilgili kararıyla şaşırttı

İngiltere’nin telekomünikasyon şirketlerinden olan EE ve Vodafone, yakın vakitte düzenleyecekleri 5G lansmanında duyuracakları Huawei projelerini iptal etti. ABD hükümetinin isteği üzerine Google, Huawei ile olan iş birliğini askıya almıştı ve Android lisansını süreksiz müddetliğine devre dışı bırakmıştı. Artık de bir şirketin daha Huawei ile olan alakalarının askıya alındığı ortaya çıktı. EE ve Vodafone Huawei ile olan iş birliğini İngiltere’de askıya aldığını duyurdu.

Vodafone Huawei ile iş birliği yaparak 5G telefon tanıtacaktı

Tüketiciye sunulan birinci 5G’li akıllı telefon olması beklenen Huawei Mate 20X 5G, EE ve Vodafone tarafından düzenlecek olan 5G lansmanında tanıtılacaktı. Ancak The Financial Times tarafından ortaya çıkan haberlere nazaran Huawei, Mate 20X 5G modeli için gerekli Android lisanslarını alamadı. Hasebiyle Huawei ve Vodafone ortasında 5G konusunda yapılacak iş birliği durduruldu.

Avrupa’nın önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden biri olan EE tarafından yapılan açıklamalarda, Huawei’nin kendisini garanti altına alana kadar birlikte çalışamayacaklarını belirtti.

Huawei 19 Ağustos tarihine kadar telefonlarına güncelleme yollayabilecek lisansa sahip. Lakin bundan sonra çıkacak Huawei telefon modellerinde nasıl olacağı bilinmiyor.

Başa dön tuşu