Wi-Fi şifresi öğrenme – Wi-Fi şifresi nasıl öğrenilir?

Wi-Fi şifresi öğrenme sürecinin aslında epeyce kolay olduğunu biliyor muydunuz? Cihazlarımıza yalnızca bir kez girdiğimiz Wi-Fi şifresini vakit geçtikçe unutabiliyoruz. Sizlere modem arayüzüne girmeden wifi şifresi öğrenme sürecini nasıl yapabileceğinize dair detaylı bir rehber hazırladık.

Wi-Fi şifresi öğrenme (Windows)

Eğer Windows işletim sistemine sahip bir tablet yahut bilgisayar kullanıyorsanız, aşağıda belirttiğimiz halde wifi şifresini kolay kolay bulabilirsiniz. Anlattıklarımız; Windows Vista, 7, 8, 8.1 ve 10 sürümleri için geçerlidir.

1.) Birinci olarak ekranımızın sağ alt köşesinde yer alan ağ irtibatımızı gösteren simgeye tıklıyoruz. Buradan Ağ ve Paylaşım Merkezi seçeneğine tıklıyoruz.

2.) Daha sonrasında karşımıza çıkan pencerede İlişkiler kısmının yanında yer alan Kablosuz İnternet İrtibatı seçeneğine tıklıyoruz.

3.) Karşımıza çıkan pencerede yer alan Kablosuz Özellikleri düğmesine tıklıyoruz.

4.) Açılan pencerede üstte yer alan Güvenlik sekmesine tıklıyoruz daha sonrasında aşağıda yer alan Karakterleri Göster kutucuğunu işaretleyerek, Ağ güvenlik anahtarı kısmında yer alan şifremizi görüyoruz.

Wi-Fi şifresi öğrenme (Mac)

Eğer Mac OS işletim sistemi kullanan bir bilgisayarınız varsa, aşağıdaki yönergeleri uygulayarak wifi şifrenizi öğrenebilirsiniz. Anlattıklarımız; Mac OS 10.0 dahil olmak üzere günümüzde çıkan en son macOS sürümüne kadar geçerlidir.

1.) Finder’a tıklıyoruz.

2.) Karşımıza çıkan pencereden, sol menüde Uygulamalar’a tıklayın, sağ tarafta İzlenceler klasörüne girin.

3.) Daha sonrasında sağ tarafta İzlenceler klasörünü açın, ve Anahtar Zinciri Erişimi programını açın.

4.) Şayet bu programı birinci açışımız ise, bizden şifre istenebilir. Öncelikli olarak Apple hesabınızın şifresini deneyin, şayet yanlış çıkarsa bilgisayarı açmak için kullandığınız şifrenizi girerek giriş sağlayın.

Daha sonrasında sağ üst tarafta yer alan arama kutusuna Airport yazın. Program otomatik olarak bugüne kadar bağlandığınız kablosuz modemlerin bir listesini çıkartacaktır. Şayet iCloud kullanıyorsanız, her modem isminden iki tane görebilirsiniz. Olağandır.

5.) Şifresini öğrenmek istediğimiz modemin üstüne gelerek iki sefer tıklıyoruz ve daha sonrasında karşımıza çıkan pencerede yer alan Parolayı göster seçeneğine tıklıyoruz.

6.) Birinci olarak bilgisayarımızı açmak için kullandığımız şifremizi girerek onaylıyoruz. Sistem bizden birkaç sefer kullanıcı ismi ve şifremizi sorabilir, yanlış girdiğinizi düşünmeyin. Bilgilerinizi, yanlışsız bildiğiniz halde girin.

7.) En sonunda; şifremiz, bizi karşılıyor.

Linux üzerinden Wi-Fi şifresi öğrenme

Eğer Linux tabanlı bir işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız, durumlar biraz daha karışık. Kullanılan dağıtıma ve kullanılan grafik arayüzüne nazaran süreçler değişkenlik gösterebiliyor. Fakat sizin için komut satırı üzerinden deneyebileceğiniz bir dizi yönergemiz var.

1.) Birinci olarak işletim sistemimizde bulunan arama işlevini kullanarak terminal yazıyoruz ve uygulamayı açıyoruz.

2.) Daha sonrasında aşağıdaki komutu yazıyoruz:

cd /etc/NetworkManager/system-connections

3.) Daha sonrasında aşağıdaki komutu yazarak bağlandığımız kablosuz ağların listesini çıkartıyoruz:

ls

4.) Karşımıza çıkan listeden, öğrenmek istediğimiz kablosuz ağın ismini aşağıda yer alan kablosuzag kısmına yazarak komutu uyguluyoruz:

sudo cat

5.) Çıkacak bilgiler arasında [wifi-security] başlığına bakmanız gerekiyor. Şifrenizin önünde psk= eki bulunacak.

Eğer 2. husus de yer alan komutu uyguladığınızda bir hata ile karşılaşıyor ve devam edemiyorsanız, bilgisayarınızda kullandığınız ağ paketi farklı demektir. Bu durumda birinci evvel kullandığınız ağ paketini öğrenerek, daha sonrasında ona uygun yönergelerle şifrenizi öğrenebilirsiniz.

Android ve iOS üzerinden WiFi şifresi öğrenme

Eğer Android ve iOS işletim sistemine sahip bir telefon yahut tabletiniz varsa, WiFi şifresini öğrenmek için yazılımlarınızın size belirlemiş olduğu bir takım limitleri kaldırmanız lazım. Lakin bu süreç mevcut garantinizi devre dışı bırakabildiği ve ülkemizde yasal olmadığı için, sizlerle bu adımları paylaşamıyoruz.

Modemim hiçbir aygıta kayıtlı değil, şifresini nasıl öğrenebilirim ?

Eğer modeminizi yeni satın aldıysanız, modeminizin varsayılan ağ ismi ve şifresi, modeminizin arkasında yahut altında yer alabilir. Bu durumda mevcut ağ ismi ve şifreyi kullanarak giriş sağlayabilirsiniz.

Ancak ağ isminizi ve şifrenizi değiştirmek istiyorsanız, modeminizin kullanım kılavuzunda yer alan yönergelerle kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Bununla ilgili bir ayrıntılı ve kapsamlı rehberde, ileriki günlerde sizlerle birlikte olacak.

Başa dön tuşu