Xiaomi yanlışlıkla Apple reklamı kullandı!

Xiaomi son yıllarda akıllı telefon pazarında başlı başına bir üretici haline gelmiş olsa da, yıllardır iPhone modellerinde bulunan özellikleri kopyalamak ile suçlanıyor. Hatta birkaç yıl öncesine kadar Çin’in elması tabiri kullanılıyordu.

Xiaomi ise bu savları her keresinde oldukça sert bir lisan ile yalanlıyor. Lakin, geçtiğimiz günlerde tanıtımı gerçekleştirilen Mi CC9 serisi ile kullanıma sunulan Mimoji isimli özellik tartışmaların tekrar başlamasına neden oldu. Çünkü, Xiaomi Mimoji ile Apple’ın Memoji özelliği ortasında neredeyse hiç fark yok.

Xiaomi kazara Apple reklamı kullandı!

Her iki özellik kullanıcıların kendi yüz sözlerini kullanarak 3D animasyonlar oluşturabilmelerini sağlıyor. Mimoji’yi Apple’dan çalmadığını ve bu tezleri karşı dava açacağını duyuran Xiaomi kazara Apple’ın reklam sinemasını kullandı.

E-ticaret siteleri JD.com ve Suning’te Xiaomi Mi CC9 için oluşturulan eser sayfasına, Mimoji özelliği için Apple reklamı yerleştirildi. Bir Weibo kullanıcı tarafından tespit edilen bu yanılgı için Xiaomi’den karşılık gelmesi kısa sürdü.

Xiaomi’nin halkla münasebetlerden sorumlu genel müdürü Xu Jieyun, yanılgının bir Xiaomi çalışanının yanlış içerik yüklemesinden kaynaklandığını belirtti. Apple’a ilişkin tüm reklamlar eser sayfasından kısa müddet içerisinde kaldırıldı.

Başa dön tuşu