Yeni Android Q özellikleri iOS’e göz kırptı

Google’ın yaz sonunda Android Q’yu kullanıcılara sunması beklenirken, şimdiye kadar geliştirilen özellikler de Android Q beta 5 ile ortaya çıktı. Lakin görünüşe nazaran Android Q iOS’e epeyce benzeyecek.

Yeni Android Q beta 5 iOS gibisi özellikler taşıyor!

Google’ın yaz sonunda piyasaya sürmeyi planladığı Android Q geliştirilmeye devam ediyor. Fakat Q’nun jest tabanlı navigasyonu her geliştirilen bilhassa birlikte iPhone X ve sonrası aygıtlardaki iOS navigasyonuna daha çok benziyor.

Google uzun müddettir Android’in klasik geri düğmesini kaldırmayı planlıyordu. Ancak bu düğmeyi kaldırmak için farklı tahliller üretmeye çalışırken iPhone’larda bulunan tahlile benzeri bir tahlil ile karşımıza çıkıyor. Yeni Android Q, art ekran özelliği için ekranın her iki tarafından içe yanlışsız kaydırmalı bir hareket kullanacak. Yani art planda çalışan uygulamaları kapatmak için çentikli ekranlı iPhone’lardaki üst kaydırma özelliğine emsal bir hareket barındıracak.

Ayrıca Google geliştiricilerinden biri de Android Q beta 5 ile kullanıcıların kayan menülere ulaşmak için büsbütün hareketsel gezinti kullanan şahısların ekranın kenarına dokunup kenara yanlışsız çekebileceğini de bildirdi.

Android Q’nun bir sonraki beta versiyonunu erken almış kullanıcılardan biri de “Geri Hassasiyet” isminde yeni bir ayar ortaya çıktığını bildirdi. Yani bu ayarla sizin ekran içerisinde yaptığınız kaydırma hassasiyetlerinin ayarlanabilecek. Lakin bunun ekran hassasiyeti olmadığını da vurgulamak isteriz.

Son olarak Android Q ile misyon çubuğu çizgisinin de inceltilerek iPhone X gibisi bir yapıda sunulması beklenen kıymetli özellikler ortasında. Yani artık Android aygıtların da ekrandaki butonlardan çok parmak hareketlerini kullanması bekleniyor.

Başa dön tuşu