YouTube, video önerileri konusunda esnekleşiyor

Bazı kullanıcıların şikayetçi olduğu görüntü teklifleri konusuna el atan YouTube, “öneriler ve tercihler” hakkında lisana getirilen istekleri dikkate aldığını belirtti. Ünlü görüntü izleme platformu, izleyicilerin görüntüler üzerinde daha fazla kelam sahibi olması gerektiğini savunuyor.

YouTube görüntü teklifleri için üç değişiklik planlıyor

YouTube, izleyicilere “ana sayfadaki videolar” ile “sıradaki videolar” üzerinde daha fazla denetim yetkisi verme planını açıkladı. Marka tarafından yapılan açıklamaya nazaran önümüzdeki günlerde kullanıcılar, kendi sayfalarında hangi görüntülerin görünüp hangilerinin görünmediği konusunda özel bir tercih yapabilecek. İlgili plan, üç evreden oluşuyor.

İlk değişiklik, YouTube’un keşfetme özelliği ile ilgili. İzleyenler, bundan bu türlü, görüntü mevzularını ve hususlarla ilgili imajları artık daha kolay bir formda keşfedecekler. Şahsileştirilmiş teklifleri temel alan bu yeni işlev, şahsî zevkler doğrultusunda aranan görüntülerin daha süratli bir biçimde bulunmasını sağlayacak. Yeni özellik, direkt ana sayfada etkinleşecek. Değişim, birinci evvel, “YouTube app for Android” (Android için YouTube uygulaması) yazılımına gelecek. iOS severler ise bunun için biraz beklemek zorunda kalacak.

Kullanıcıların kendi görüntüleri üzerinde daha düzgün bir denetim sahibi olmasını sağlayacak diğer bir araç ise özel olarak seçilmiş bir kanaldan görüntü önerilmesinin durdurulmasını kolaylaştıracak bir opsiyon olacak. Bunu kullanmanız için atmanız gereken adım çok kolay. Ana sayfadaki bir görüntünün yanında bulunan üç noktalı menüye tıklayın ve önünüze gelen ekrandan “kanal önerme” (“do not recommend channel“) şıkkını seçin.

Bu özel ve yeni özellik, bugün itibariyle Android ve iOS için YouTube uygulamasında küresel olarak kullanıma sunulacak. Son işlev, öbür izleyiciler hakkında bilgi vermeye odaklı bir seçenek olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Çünkü bu fonksiyonellik sayesinde kullanıcılar, daha evvel görmedikleri kanallardan kendilerine önerilen görüntüler hakkında daha fazla bilgi alacaklar. Bu teklifler, ziyaretçilerin ve kanal sahiplerinin kendileriyle benzeri ilgi alanlarına sahip olan öteki izleyicilerin geçmişte neleri sevdiklerini ve neleri izlediklerini temel alacak. Videonun altındaki küçük bir kutu, önerilen bu görüntüler hakkında daha fazla data sunacak. iOS için etkin olan yazılım, Android için şimdi faal değil.

Başa dön tuşu