12 inç Macbook için yolun sonuna gelindi

Apple’ın 2015 yılında piyasaya sürdüğü Macbook, 12 inç büyüklüğündeki ekranı ile üst seviye bir taşınabilirlik sunuyor. Klavye dizaynıyla ilgili birtakım sıkıntıların çıktığı 12 inç Macbook, birebir vakitte ışıksız Apple logosunun kullanıldığı birinci bilgisayar olmuştu.

Çevrimiçi mağazasında yani internet sitesinde Macbook Air ve Macbook Pro modelleri için birtakım değişikliklere imza atan Apple, 12 inç Macbook’u sessizce kaldırdı. Böylelikle Apple cephesinde bir devrin sona erdiği resmen doğrulandı.

12 inç Macbook artık üretilmeyecek

Macbook, Apple’ın en ince ve hafif bilgisayarı olma özelliğini taşıyordu. Fakat, şirketin başka dizüstü bilgisayarları ile kıyaslandığında Core-M işlemcisi ile epeyce zayıf kalıyordu. Hatta birinci modelde YouTube üzerinden 4K görüntü izlemek de mümkün değildi.

Apple’ın Eylül ayında 16 inçlik Macbook Pro modelini kullanıcılarla buluşturması bekleniyor. Ayrıyeten şirket 2020 yılında klavye tasarımında de bir değişikliğe gidecek. Bu yeni tasarım değişikliği sayesinde çift basma ve toz kaçması üzere kabul edilemeyecek meseleler ortadan kalkacak.

Oldukça güçlü hale gelen iPad Pro günümüzde birçok dizüstü bilgisayarı geride bırakmayı başarıyor. Bu kapsamda Macbook kullanıcıları iPadOS ile fare dayanağına de kavuşan iPad Pro’yu yeni bir alternatif olarak kıymetlendirebilir.

Başa dön tuşu